Evlilik Öncesi Cinsellik

Benim kuşağım çok arada kalmış bir kuşak. Biz geleneksel öğretilerle modern hayatta yaşamaya çalışan, ailesinin doğrularıyla, yaşamak istedikleri arasında sıkışmış insanlarız. Ailelerimizi kırmamak için çifte hayat yaşadık. Kendi yaşadığımız hayat ve onların yaşamamızı istediği, yaşadığımızı sandığı hayat. Sanki gizli bir anlaşma vardı aslında düşününce, sanki hep ne yaptığımızı biliyorlardı ama bilmezden geliyorlardı. Belki böylesi işlerine geliyordu.
Bugün evlilik öncesi beraberlik çok tartışılan bir konu. Sadece Türkiye’de değil, dünyada da! Üstelik diğer konuların aksine Avrupa ve Amerika’da da insanlar bizim gibi düşünüyor, evlilik öncesi birlikteliklere artık sıcak bakmıyorlar. Sebepler çoğu zaman dinsel kaynaklı olsa da, bunun yanında sağlık, bir başka ağırlıklı sebep olarak görülüyor. Eşcinselliğin arttığı, çok eşliliğin marifet olduğu, cinsel yolla bulaşan hastalıkların ölümcül olduğu günümüzde artık bir çok insan evlilik öncesi birlikteliğe karşı çıkar oldu.
Günümüzde HIV taşıyan insanların %50'sinin 15-24 yaş arasında olduğunu biliyor muydunuz? Prezervatif kullanımı HIV bulaştırma riskini %85 düşürüyor, yani sizi tamamen korumuyor, hala %15 bir olasılıkla yakalanabilirsiniz. Ayrıca prezervatif kullansanız dahi başka bir sürü cinsel yolla bulaşan hastalık kapabilirsiniz. Yani “Ben prezervatif kullandım, bana bir şey olmaz!” diye bir mantık kesinlikle doğru değil. Bunun yanında her zaman gebelik riski de var ki, o konuya girmek dahi istemiyorum.
Ülkemizde, ilk kez cinsel ilişkiye girenlerin yaş ortalaması genç kadınlarda 19.5, genç erkeklerde ise 19
evlenmeden önce seks
Yetmişlerde büyük bir karşı çıkışla başlayan “Cinsellik, Uyuşturuclar ve Rock’n Roll”, “savaşma seviş” gibi mottolarla genişleyen özgürlükçü çiçek çocuklar, arkalarında meşhur efsaneleri dışında, bir sürü sahipsiz çocuk, sorumsuz ebeveyn, yıkılmış ve parçalanmış aileler bıraktı. Bir tabuyu yıkan çiçek çocuklar bir jenerasyonu da eksik(!) bıraktı.
Bizimki gibi özgürlükleri baskı altında, din, aile, gelenek ve sosyal baskılarla yetişen toplumlarda evlilik öncesi cinsellik ya da evlenmeden birlikte yaşam çok sık görülen olgular değil.
Çevresinden türlü baskı gören kızlar, bu tür bir ilişkiye istedikleri halde yanaşamadıklarından cinselliklerini baskı altında tutmaya çalışarak çeşitli cinsel sorunlar yaşıyorlar. Evlendikten sonra bile eşiyle birlikte olamayan, vajinismus hastası olan en az 3 arkadaşımı biliyorum.
Erken yaşta başlayan cinsel hayat ileride hem kadınlar hem erkekler için tatminsizliğe, normal seksten tatmin olamayıp çeşitli cinsel sapkınlıklar yaşamalarına sebep olabiliyor. Ne yapacaklarını bilmeden yaşadıkları beraberliklerde başlarına gelen başarısızlıklar sonucu ise, onların hayatını ömür boyu zehir etmeye yetebilecek çeşitli ciddi cinsel bozukluklara da sebep olabiliyor. Genelde aileden gizli yaşanan bu tür beraberlikler hem kızlarda, hem erkeklerde ciddi psikolojik bunalımlara da sebep olabiliyor.
  • Türkiye nüfusunun yüzde 26'sını oluşturan gençlerde ilk kez cinsel ilişkiye girme yaşı genç kadınlarda 19.5, genç erkeklerde ise 19'a düşüyor
  • Erkeklerin yüzde 75'i evlilik öncesi seks yapmış Kadınlar bilinmiyor, her ne hikmetse!
  • Erkeklerin evlenme yaşı ortalaması 24, kadınların 20
  • 15 yaş öncesi cinsel ilişki sadece erken yaşta evlendirilen kızlarda görülüyor
  • Evlilik öncesi cinsel ilişki yaşayanların oranı, erkeklerde yüzde 75, kadınlarda yüzde 25
Sinema, televizyon, gazete (ya da medyada diyelim) evlilik öncesi cinsel birlikteliğin gayet normal gösterildiği, gençlik dizilerinin senaryolarında bile kızların erkeklerle çok rahat birlikte olduğu, hatta erkekleri kolaylıkla aldattığı, aynı anda birkaç erkekle birlikte olabildiği gibi konular rahatlıkla günümüz gençliğinin ahlakı düşünülmeden sunulabiliyor.
Bize modern hayat diye sunulan bu yaşamların neresi, ne kadar modern tartışılır. Sizin fikrinizi öğrenmeyi çok isterim ama anlayacağınız üzere ben evlilik öncesi cinsellik yaşanması olayına taraftar değilim. Bence elde edilmesi kolay olmayan, elde etmek için beklediğimiz, emek verdiğimiz her şey kolay ele geçenden her zaman daha kıymetlidir.
Kaynak:
http://www.kizlarsoruyor.com