UYARI

UYARI
Türk Ceza Kanununun 226. maddesi uyarınca 18 yaşından küçüklerin bu siteyi gezmeleri Yasaktır. 18 yaşından küçük iseniz derhal siteyi terkedin 18 yaşından küçük olan kişilerin bu siteye girmesini önlemek için, internet ortamında veya bilgisayar satış mağazalarında satışı gerçekleşen “AİLE KORUMA PROGRAMI” satın alabilir ve bilgisayarınıza bu programı kurarak, sitemize girişi engelleyebilirsiniz.

Farklı Partnerler Seçmeyin !

cinsel hayatında çok çeşitliliği olan kişilerin hastalık kapması özellikle genitel organların emilmesi sayesinde ciddi sorunlara neden olur. Örneğin her hafta başka bir partnerler yatan birey için hastalık kaçınılmazdır ! Bunun için lütfen güvendiğiniz partnerler ile cinsel ilişki yaşarken organ emilimini gerçekleştirin yada kondom kullanarak sadece boşalma yoluna giderek fazla detaya girmeyin.

ORGAZM NEDİR? ORGAZM NASIL OLUR?

 

Orgazm nedir? Orgazm nasıl olur?

Kadınlarda orgazmı, süreçlerini ve sonrasını tanırsak, yaşadığımız seksten daha fazla zevk alabiliriz. Orgazma dair bilinmesi gerekenler Pudra.com'da.

163195537 thinkstock seks orgazm mkl

Kadınların çoğunluğu yaşayamadığı orgazmdan veya zevk alamadığı seksten şikayetçidir. Cinsel ilişki esnasında uyarılmadan orgazma kadar giden süreci daha iyi tanımak, bu hazzı yaşamak için atılacak ilk ve önemli bir adım.

Orgazm nedir?
Orgazm, tam olarak, çeşitli cinsel uyaranlarla beynin uyarılması şeklinde başlayan ve uyaranların etkisiyle kişide hem bedensel hem de ruhsal olarak algılanan bir histir. Orgazm oluşumu için en önemli uyarıcı cinsel ilişki gibi dokunsal olanlardır. Ama sadece görsel veya işitsel uyaranlarla orgazm olunması da bazı kadınlarda rastlanabilen bir durumdur.

Kadınlarda orgazm

Bu konuda yapılan araştırmalar kadında cinsel uyarılmayla başlayan ve orgazm ile sonuçlanan sürecin dört ayrı evreye bölünebileceğini saptanmış. Bu süreci daha iyi anlarsak, kendimizi bu konuda daha iyi tanır ve hem daha kolay orgazm yaşar, hem de yaşadığımız cinsel ilişkiden daha fazla haz alırız.

Bu sürece göre kadın cinsel ilişki esnasında aşağıdaki evrelerden geçiyor:
  • Uyarılma Evresi
  • Plato Evresi
  • Orgazm Evresi
  • Çözülme Evresi


Kadın fiziksel veya psikolojik olarak uyarıldığında ortaya çıkan durum cinsellik arzusudur. Eğer bu arzu engellenmezse tüm bedende cinselliğe hazırlık için değişimler başlar. Kadının vajinal salgıları, cinsel uyaranın başlamasıyla saniyeler içinde belirgin olarak artar, vajina girişindeki diğer salgı bezleri faaliyete geçer. Klitoris ve dudaklarda büyüme ve şişme, göğüs bölgesinde ve memelerde kızarma meydana gelir. Genital sistemdeki bu değişikliklerin genel amacı ise kadının bedensel olarak cinsel ilişkiye hazırlanmasını sağlamaktır.

Kadında bu evrede kalp atışları hızlanır ve solunum sayısı artar, kan basıncı yükselir. Vücuttaki kas grupları kasılmaya başlar. Memeler ve meme uçları da büyüyerek daha belirgin hale gelir. Bazı kadınlarda yüzde, boyunda ve göğüste kızarmalar oluşur.

Uyarılma evresinde cinsel gerginlik ve erotik duygular yoğunlaşır. Cilt değişiklikleri daha belirgin hale gelir, memeler ve meme uçları daha fazla dikleşir. Dudaklar da daha çok şişerek koyu kırmızı bir renk alırlar. Vajinanın alt kısmı şişip kalınlaşmaya başlar. Vajinanın üst kısmında genişleme ve uzama meydana gelir. Yeterli uyaran olduğunda bu dönem orgazmla son bulur.

Plato evresi ise cinsel ilişkinin en aktif dönemlerinden biridir. Uyarılmayla başlayan cinsellik dürtüsü ve takip eden cinsellik dışa vurumu bu evrenin sonunda orgazmla sonuçlanır. Bu evrede orgazma yaklaşıldıkça bir önceki evrede büyümüş olan klitorisin küçülme başladığı görülür. Bu küçülme, orgazmın yaklaştığını gösteren önemli bulgulardan biridir.

Orgazm evresi, önceki evrelerde ‘artmış olan gerginliğin boşaltılması’ şeklinde tarif edilebilir. Orgazm esnasında vajina, anüs ve bölge kaslarında istemsiz ve şiddetli kasılmalar söz konusu olur. Bu kasılmalar dört saniye sürebilecekleri gibi, 15 saniye kadar da sürebilirler. Ardından rahimde kasılmalar ortaya çıkar ve tüm bu kasılmalar kadının orgazm hissi yaşamasını sağlar.

Orgazm esnasında kadın vücudu adeta kaskatı kesilir. Kalp hızı, solunum hızı ve kan basıncı yüksek seyretmeye devam ederler. Kadınların çoğu bu aşamada bel bölgesinde, beyinlerinde ve genital bölgelerinde değişik bir karıncalanma hissinden bahsederler.

Orgazm sonrası
Orgazm sonrası erkeklerde oluşan ve cinsel uyaranlara kayıtsız kalınan; yani yeni bir cinsel ilişkiye başlamanın mümkün olmadığı dönem, kadınlarda genelde görülmez. Eğer görülüyorsa da genelde çok kısadır. Dolayısıyla kadınlar üst üste orgazm yaşayabilirler.

Orgazm sonrasında çözülme evresi devreye girer. Burada da uyarılma evresinde biriken tüm gerginlik kaybolur. Kişi beyinden orgazm esnasında salgılanan mutluluk hormonlarının etkisiyle gevşer ve kendini iyi hisseder. Değişiklikler yavaş yavaş yok olur ve vücut baştaki haline geri döner. 
Kaynak:

******************************

Erkekte Orgazm

Yazar | Tarih: 28 Kasım 2012 | Yorum yok
Erkekte Orgazm
“Mutlu bir birliktelik için önemli unsurlardan biri her iki tarafı da mutlu kılan ve her yönden tatmin eden bir cinsel ilişkidir. Mutluluk veren bir sevişme eşleri daha huzurlu, daha mutlu ve çevrelerine karşı daha sevecen yaparken, birbirlerine daha çok bağlar, yakınlaştırır ve onları bütünleştirir.”
Yapılan bir çalışmaya göre ülkemizde erkeklerin yaklaşık % 95’i orgazm olmaktadır. Ne mutlu bize :)
Orgazm Nedir?
Sevişme öncesi partneri çıplak olarak görme, tatma, dokunma, işitme yani partnerin sesini duyma, koku gibi seksüel uyarı veya düşünceler ile başlayıp beyin ve vücudun ortak hareket etmesi sonucu yaşanan ve sonunda meninin erkeğin cinsel organından yanardağdan lav gibi fışkırması yanında erkeğin bu boşalma sırasındaki cinsel zevkinin doruklaştığı anda duyduğu tarifsiz hisse orgazm denir. Bir başka deyişle; orgazm çeşitli cinsel uyaranlarla beynin uyarılması ile başlayan ve uyaranların etkisiyle kişide hem bedensel hem de ruhsal olarak algılanan cinsel yanıtın son aşamasındaki hoş bir histir. Orgazm normal bir vücut fonksiyonudur. Orgazm öğrenilebilir istemli bir reflekstir.
Orgazmın İşlevi Nedir?
Beden ve ruhun kendi kendini tatminle veya cinsel ilişkiyle kişinin haz almasını sağlamasıdır. Ancak orgazm ilişkinin amacı değildir ve olmamalıdır.
Orgazmın Faydaları
Bedensel ve ruhsal olarak bir rahatlama sağlar.
Orgazmın Aşamaları
Masters ve Johnson adlı bilim adamları yaptıkları çalışmalarda orgazmı dört fazda ele almışlardır:
1-Sertleşme yani Uyarılma Fazı: Er bezleriyle birlikte bulunduğu yerde iyi korunmuş ve vücutla birlikte rahatça hareket eden penisin normal durumundan çıkarak cinsel birleşmeye hazır duruma geldiği ve erkekte cinselliği yaşama ihtiyacının ortaya çıkmasıyla başlayan bu fazda genital organlara giden kan miktarında artma olur. Peniste süngeri andıran dokuların delikleri kanla dolup şişerek normal büyüklüklerinin iki katından fazla irileşirler. Artan kan miktarı penisin sertleşmesine yol açar. Penisin pembe renkli başı da büyür. Kan miktarının artmasıyla penisteki bazı damarlar kasılır. Ayrıca bu fazda penise giden kan miktarı arttığı için kalp atışları hızlanır ve solunum sayısı artar, kan basıncı yükselir, boyunda ve göğüste kızarmalar meydana gelir.
2-Plato yani Gerilim Fazı:Cinsel ilişkinin en aktif dönemlerinden biri olan bu fazda cinsel gerginlik ve erotik duygular yoğunlaşır, cinsel arzularda artış iyice belirginleşir. Kalp hızı artar ve ateş basması olur. Bacaklarda ve kalçalarda kasılmalar olur. Bu fazda idrar yolu duvarları normalin 2-3 katı şişer. Bu durumun idrar yolu duvarlarında yol açtığı gerilme önemli bir zevk kaynağıdır. Penisten berrak ve kaygan bir sıvı gelir. Bu sıvının içinde az sayıda canlı sperm bulunabilir. Bu nedenle kadının gebe kalması imkan dahilindedir.
3-Orgazmik yani Doyum Fazı:Daha önceki evrelerde artmış olan gerginliğin boşaltılması olarak algılanabilecek bu fazda cinsellik üzerine yoğunlaşma giderek artar, ateş basması tüm vücuda yayılır ve çoğunlukla ani biçimde penisin dip tarafındaki kas yapısının tümünde bir kasılma dalgası gelişir, penisinden meni akar. Fiziksel ve duygusal coşkunun bu son safhasına boşalma denir. Bu fazda idrar yolunun etrafındaki kaslar ard arda 6 -7 kez haz vererek kasılırlar. İşte bu spazmlar idrar yolundaki meniyi beyaz damlalar veya ufak bir sıcak akıntı halinde dışarı fışkırtır ve meni boşalmasıyla orgazm tamamlanır. Vücutta bulunan diğer kasların çoğu da kasılır ve tam zirve noktasında vücut kısa bir süre için kaskatı kesilebilir. Bu durumda bacak kasları düğümlenir, ani seğirmeler olur, penis şiddetle sıçrar, göz bebekleri büyür, aşırı titreme olur, çökme ve beniz atması olabilir, boğaz kurur ve yutkunma gereksinimi duyulur. Hatta bu fazda adeta çılgınlaşanlar da olabilir. Bayılmak, konuşmak ve gülmek de dahil olmak üzere değişik tepkiler verilebilir. Deneyli bir erkek bu faz boyunca kesinlikle kontrolünü kaybetmez, doruğa yaklaşır ama bu zevkli aşamayı uzatmak için duyumlarını bastırarak erteler. Bu fazda boşalma ile akıtılan meni miktarı 2 ile 6 mililitre arasındadır. Boşalma fiziksel süreçtir. Oysa orgazm bir histir. Genellikle ikisi birlikte gerçekleşir, yani insan bir yandan boşalırken bir yandan da müthiş yoğun bir hazza kapılır. Boşalmadan sonra penisin vajina içindeki hareketi devam edecek olursa müthiş acı çekilebilir ve bağırılabilir.
4-Çözülme yani Gevşeme Fazı: Daha önceki fazlarda gerçekleşen değişimlerin normale dönme sürecidir. Tüm bu geri dönüş süreci 5-10 dakika sürer. Ateş basması kaybolur. Hızlı soluk alıp verme ve terleme görülür. Kalp hala daha hızlıdır. Bu fazda beyinden orgazm esnasında salgılanan endorfin adı verilen mutluluk hormonlarının etkisiyle cinsel uyaranlara kayıtsız kalınır ve tam anlamıyla bir gevşeme olur. Yeni bir cinsel ilişkiye başlamanın mümkün olmadığı ve kadında çok kısa olan bu fazda erkek kendini iyi hisseder, uykulu ve sakin olur, fiziksel ve ruhsal açıdan uyarılma öncesindeki gibi durgunluk hisseder.
Orgazm Süresi
Erkekte 5-15 saniyedir.
Orgazm Tipleri
Erkekler de farklı orgazmlar yaşanır.
1-Nöbete Kapılma Tipi Orgazm:Penisteki nabız atışı anormal güçlüdür ve boşalma fışkırma şeklindedir. Bu tip orgazmda erkek kaskatı kesilir, ayaklarında, ağzında, kollarında veya vücudunun başka noktalarında seğirmeler görülür.
2-Ilımlı Tip Orgazm:Penisteki nabız atışı anormal güçlü değildir ve boşalma damlama şeklindedir.
Orgazm Sorunları ve Bozukluklarının Tipleri
1-Anorgazmi yani Orgazm Olamama:Hiç orgazm olamama durumudur. Bu durum iç sıkıntısı, kişinin kendi kendine olan saygısı yitirmesi ve depresyon ile sonuçlanabilir.
2-Rastgele Anorgazmi: Zaman zaman orgazm yaşanamaması durumudur.
3-Koital Anorgazmi:Cinsel birleşme ile orgazm olamama ancak mastürbasyon vb. gibi ile orgazm olma durumudur.
4-Erken Orgazm:Çok sık olarak görülür. Ve genellikle erken boşalma ile birlikte görülür.
Orgazm Sorunları ve Bozukluklarının Nedenleri
*Ön sevişmenin eksik ve aceleye getirilmesi,
*Partnere karşı olan ilgi kaybı,
*Alkolizm,
*Depresyon ve üzüntü,
*Şeker hastalığı,
*Nörolojik bozukluklar ve nörolojik ilaç kullanımı,
*Problemli bir çocukluk geçirilmiş olunması,
*Baskı altında ve katı kuralların olduğu ailelerden gelen kişiler,
*Cinsel konuların tabu olduğu ailelerde yetişenler,
*Düzenli ve sağlıklı bir aile yaşantısının olmaması,
*Ergenliğe geçiş döneminde problemli ve travmatik cinsel deneyimlerin yaşanması,
*Cinsel kimlik çatışmaları,
*Sosyo-kültürel yasaklamalar ve aşırı dinsel inançlar,
*Bilgisizlik,
*Cinsel taciz veya tecavüz yaşamak,
*Aldatılmak,
*Depresyonda veya panik atakta kullanılan ilaçların bir kısmı,
*Partnere güvenmeme,
*Cinsel ilişkiye zorlanmak,
*Duyarlı, bilgili, sıcak, yaşamı seven bir erkeğin nasıl olduğuna ilişkin yeterli rol modelinin bulunmayışı,
*Güvenilir, emin, sosyal açıdan kabul edilebilir ve özel bir atmosferde, ödüllendirici ve destekleyici koşullarda bir cinsel deneyime girişme olanağını bulamama,
*Kabakulak ve fil hastalığı,
*Kalp yetmezliği,
*Damar sertliği,
*Aort anevrizmaları,
*Böbrek yetmezliği,
*Hidrosel ve varikosel gibi ürolojik hastalıklar,
*Siroz,
*Solunum yetmezlikleri,
*Penis damar ve yapı bozuklukları,
*Klinefelter gibi genetik hastalıklar,
*Vitamin eksiklikleri,
*Hipertiroidi,
*Addison hastalığı ve böbreküstü bezi tümörleri gibi endokrin sistem hastalıkları,
*MS, Parkinson , ALS, bazı sara hastalığı tipleri,
*Sinir sistemini tutan tümörler,
*Omurilik kanalını etkileyen travmalar ya da burayı tutan tümörler,
*Pelvis kemiği kırıkları,
*Obsesif-kompulsif” bozukluğu olanlar vb.
Orgazm Sorunları ve Bozukluklarının Tedavisi
*Bir erkek için cinsel fonksiyon bozukluklarının en çok görülenlerinden biri olan orgazm olamamayı herhangi bir hastalık olarak görüp, hekime başvurmaları tedavideki ilk adımdır. Tedaviden amaç orgazmı cinselliğin en önemli amacı olarak görmekten vazgeçip, ön sevişme, uyarılma, cinsel tecrübe, zevk ve çiftlerin birbirlerinin bedenlerini daha yakından tanımaları için terapi veya cinsel danışmanlık hizmetleridir.
*İlişkiden bir buçuk saat önce alınan bazı ilaçlar erkeklerde orgazm olmayı kolaylaştırır.
*Vakum Cihazı:El kadar küçük bir negatif basınç yaratan bu cihaz ile belli protokollerle orgazm olamama sorunu çözülebilmektedir.
*Cinsel fonksiyon bozukluğuyla uğraşan çağdaş ve yeni yöntemleri uygulayan bir merkeze başvurmak.
*Sevişme sırasında erkeklerin kendilerine uyguladıkları kontrolü gevşetmelidir. Hareket, soluma ve seslerini kısıtlamamalıdır. Kasılarak, boşalma işlemini gerçekleştiren adaleleri güçlendirmelidir.
Orgazm Hakkında Bilinmeyenler
*Erkeklerin çoğu orgazm anından sonra penislerine dokunulmasından hiç hoşlanmazlar.
*Erkeklerin orgazm sonrası vücutlarını yeniden bir sevişmeye ve orgazma hazırlanma süresi yaklaşık 20-30 dakika arasındadır ve erkek yaşlandıkça yani olgunlaştıkça bu süre uzar.
*Erkekler daha genç yaşlarda en şiddetli ve doyurucu orgazmlarını yaşarlar.
*Erkek cinsel olarak uyarılmaya başladıktan sonra orgazma ulaşabilmesi için belli aralıklarla partneri tarafından uyarılması gerekmektedir.
*Sevişme süresinde erkek birkaç kez orgazm eşiğine gelip uyarılmayı yavaşlatarak keserse ve bir iki dakika partnerinin vücuduna dokunarak ve severek vakit geçirirse ve sonra yeniden uyarılıp doruğa ulaştığı zaman, duyduğu duygular daha kuvvetli ve alacağı cinsel zevk daha büyük olur.
*Erkekler uykuda da orgazm yaşayabilmektedir. Cinsel içerikli rüyaların görülmesiyle meydana gelen uykudaki orgazmı erkekler kadınlardan daha çok yaşarlar.
*Dr. Alfred Kinsey, “Sexual Behaviour in the Human Male” adlı raporunda ortalama bir erkeğin bir hafta içinde ulaştığı orgazm sayısı 2,5 dolayındadır.
*Boşalma ve orgazmdan herhangi biri diğeri olmaksızın da gerçekleşebilir. Bir erkek boşalmadan da orgazmlar yaşayabilir. Her boşalan erkek orgazm olmak zorunda değildir. Başka bir ifadeyle her sevişme ve boşalma erkekte orgazm ile neticelenmez, hatta çoğu kez orgazm olmaz.
*Bazen erkekler orgazm taklidi yapabilirler. Yapılan bir soruşturmada kadınların %51’inin ve erkeklerin %16’sının orgazm taklidi yaptığı ortaya çıkmıştır.

Kaynak:
http://www.erkekmagazin.com

*****************************************

KADIN ORGAZMININ ANATOMİSİ
Cinsel uyarılma ve takip eden orgazm, Masters ve Johnson'un 1966'da gönüllü bireylerde yaptıkları orijinal çalışmada hem erkekler, hem de kadınlarda ayrıntılı olarak incelenmiştir ve dahası, bu orijinal çalışmayı günümüze kadar daha ayrıntılı olan bir çalışma takip etmemiştir. Cinsel uyarılma ve orgazm ile ilgili bilgilerimizin tümüne yakınını bu iki bilim adamının çalışmasından edindiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.
Orgazm Nedir?
Orgazm olgusunu tarif etmek zordur. Orgazm, çeşitli cinsel uyaranlarla beynin uyarılması ile başlayan ve uyaranların etkisiyle kişide hem bedensel hem de ruhsal olarak algılanan bir "histir".
Orgazm oluşumu için en önemli uyaran dokunsal olanlar olmasına karşın (cinsel ilişki ve kendi kendini tatmin dokunsal uyaran türleridir) sadece görsel veya işitsel uyaranlarla orgazm olunması da özellikle kadınlarda imkan dahilindedir.
Orgazmın İşlevi Nedir?
Orgazm oluşumu için cinsel uyaranlarla cinsel birleşmeye hazırlanan beden ve ruh ikilisi, kendi kendini tatminle veya cinsel ilişkiyle kişinin haz almasını sağlamaktadır.
Erkekte orgazm sperm kanallarının açılarak spermin dışarı boşalmasını sağlar ve bu nedenle orgazm erkeğin üreme işlevlerinin çok önemli bir parçasını oluşturur.
Bilimsel olarak gebelik oluşması için kadının orgazm olmasının şart olduğu şeklinde bir bilgi yer almamakla beraber son veriler orgazm esnasında oluşan rahim kasılmalarının spermlerin Fallop tüplerine daha kolay geçtiğini göstermektedir.
Orgazma Giden Yolda Kadın Cinselliğinin Evreleri
Masters ve Johnson yaptıkları çalışmalarda kadında cinsel uyarılmayla başlayan ve orgazm ile sonuçlanan sürecin dört ayrı evreye bölünebileceğini saptamışlardır. Gerek normal cinsel işlevlerin anlaşılması, gerekse cinsel işlev bozukluklarının sınırlarının çizilebilmesi açısından bu evreleme kendini tanımak isteyen bir kadının olduğu kadar, konuyla ilgilenen diğer kişilerin de faydalanabileceği net bilgiler içermektedir.
Bu evrelemeye göre kadın cinsel ilişki esnasında aşağıdaki evrelerden geçer
1-Uyarılma Evresi
2-Plato Evresi
3-Orgazm Evresi
4-Çözülme Evresi

Bu evreler kadında ve erkekte oldukça benzerdir. Her bir evrenin devam etme süresi kadından kadına bariz değişiklikler gösterebilir ve birbirini ardı ardına takip eden bu evrelerden biri yaşanmadan diğerine geçiş olamayacağı kabul edilir.

Uyarılma Evresi
Bu evre cinsellik dürtüsünün kişide cinselliği yaşama ihtiyacı ortaya çıkarmasıyla başlar. Kişide hayali veya gerçek uyaranlar cinsellik arzusunu ortaya çıkarmıştır. Kadın fiziksel (partneri veya kendisi tarafından direkt uyarılma) veya psikolojik (görsel, düşsel ve benzeri uyaranlarla uyarılma) olarak uyarıldığında ortaya çıkan cinsellik yaşama arzusuyla başlayan evredir.
Cinsellik arzusu ortaya çıktığında eğer bu arzu engellenmezse tüm bedende cinselliğe hazırlık için değişiklikler başlar. Kadının vajinal salgıları cinsel uyaranın başlamasıyla saniyeler içinde belirgin olarak artar, vajina girişindeki Bartholin salgı bezleri faaliyete geçer. Klitoris ve dudaklarda büyüme ve şişme, göğüs bölgesinde ve memelerde kızarma meydana gelir. Vajina uzar ve genişler, dış dudaklar birbirinden uzaklaşır, rahim yükselir.
Genital sistemdeki bu değişikliklerin genel amacı kadının bedensel olarak cinsel ilişkiye hazırlanmasını sağlamaktır.
Kadında bu evrede kalp atışları hızlanır ve solunum sayısı artar, kan basıncı yükselir. Vücuttaki kas grupları kasılmaya başlar. Memeler ve meme uçları da büyüyerek daha belirgin hale gelir. Bazı kadınlarda yüzde, boyunda ve göğüste kızarmalar meydana gelir.
Erkekte uyarılma evresi penisin ereksiyonu (sertleşmesi) şeklinde gerçekleşir.
Uyarılma evresinin temel amacı kadının bedensel olarak cinsel ilişkiye hazırlanmasını sağlamaktır.
Genital bölgedeki bu değişikliklerin tümü bölgede kan akımının belirgin bir şekilde artması sonucunda ortaya çıkar.
Plato Evresi
Bu evrede cinsel gerginlik ve erotik duygular yoğunlaşır. Cilt değişiklikleri daha belirgin hale gelir, memeler ve meme uçları daha fazla dikleşir. Dudaklar da daha çok şişerek koyu kırmızı bir renk alırlar. Vajinanın alt 1/3'lük kısmı şişip kalınlaşarak "orgazmik platform" adlı yapıyı meydana getirir. Rahim tümüyle yukarı çıkmıştır. Vajinanın üst kısmında genişleme ve uzama meydana gelir
Yeterli uyaran olduğunda bu dönem orgazmla son bulur.
Erkekte plato evresinde penisten berrak ve kaygan bir sıvı gelir. Bu sıvının içinde az sayıda canlı sperm bulunabileceğinden kadının erkek boşalmadan bile ("geri çekme" yönteminde olduğun gibi) gebe kalması imkan dahilindedir.
Plato evresi cinsel ilişkinin en aktif dönemlerinden biridir ve uyarılmayla başlayan cinsellik dürtüsü ve takip eden cinsellik dışavurumu (kendi kendini tatmin veya cinsel ilişki) bu evrenin sonunda orgazmla sonuçlanır.
Plato evresinin dıştan gözlenebilen en önemli özelliği orgazm evresine yaklaşıldıkça bir önceki evrede büyümüş olan klitorisin küçülme eğilimi göstermesidir. Plato evresinin sonlarına gelindiğinde klitoris orijinal boyutunun yarısına kadar küçülebilir. Bu küçülme, orgazmın yaklaştığını gösteren önemli bulgulardan biridir.
Bu evrenin süresi kadından kadına, hatta bazen aynı kadında bir cinsel eylemden diğerine belirgin değişiklikler gösterebilir.
Orgazm Evresi
Orgazm evresi, önceki evrelerde "artmış olan gerginliğin boşaltılması" şeklinde tarif edilebilir. Orgazm esnasında vajina, perine, anüs ve orgazmik platformda yer alan kaslardan kaslarda istemsiz ve şiddetli kasılmalar ortaya çıkar. Bu kasılmalar ortalama 0.8'er saniyelik aralıklarla ortaya çıkarlar ve toplam dört saniye kadar kısa sürebilecekleri gibi, 15 saniye kadar uzun da sürebilirler. Kasılmalara vajinanın daha da genişleyerek boyunun uzaması eşlik eder ve nihayet rahimde de kasılmalar ortaya çıkar. Rahim kasılmaları bazı kadınlar tarafından belirgin şekilde hissedilirler.
Yukarıda bahsedilen kasılmalar kadının orgazm hissi yaşamasını sağlar.
Orgazm oluştuğunda cilt kızarıklığı en üst seviyeye ulaşır. Kadının yüz kasları da kasılır ve acı çekiyormuş gibi bir görünüm arzedebilir.
Orgazm esnasında kadın vücudu adeta "kaskatı kesilir". Kalp hızı, solunum hızı ve kan basıncı yüksek seyretmeye devam ederler. Kadınların çoğu bu aşamada bel bölgesinde, "beyinlerinde" ve genital bölgelerinde değişik bir karıncalanma hissinden bahsetmişlerdir.
Refrakter Peryod
Orgazm sonrası erkeklerde oluşan refrakter periyod (cinsel uyaranlara kayıtsız kalınan, yani yeni bir cinsel ilişkiye başlamanın mümkün olmadığı dönem) genç erkeklerde bir kaç dakika sürerken, daha ileri yaşlarda birkaç saate kadar çıkabilir. Bu süre bireyler arası belirgin farklılıklar gösterebilir.
Kadınlarda genellikle refrakter peryod yoktur veya çok kısadır ve kadınlar ardı ardına defalarca orgazm olabilirler.
Kadınların yanlızca az kısmı vajinal yolla orgazm olabilir. Birçok kadında, orgazma ulaşmak için direkt klitoris uyarısı gereklidir.
Çözülme Evresi
Orgazmla birlikte uyarılma evresinde biriken tüm gerginlik kaybolur. Kişi beyinden orgazm esnasında salgılanan endorfinlerin ("mutluluk hormonları") etkisiyle gevşer ve kendini iyi hisseder. Takiben uyarılma evresinde ortaya çıkan değişikliklerin tümü "çözülerek" geri döner. Tüm bu geri dönüş süreci 5-10 dakika sürer.
Çözülme evresinde tüm değişiklikler geri döner. Kadınların çoğunda orgazm sonrası klitoris ve meme uçları hassaslaşır ve ağrıya duyarlı hale gelir.

Kaynak:
*****************************************
ORGAZM OLMA


Orgazm Olma Nedir? Nasıl Orgazm Olunur? 

Orgazm olma nedir? Nasıl olur? Cinsel ilişkinin Evreleri... Orgazm; Yunanca “şehvetli heyecan” anlamına gelen “orgasmus” kelimesinden türemiştir.

Orgazm, beynin cinsel uyarıları yoğun bir şekilde alması sonucu vücudun genital bölgelerinin eş zamanlı olarak bu uyaranlara cevap vermesi şeklinde tanımlanmaktadır.  Yani sevişme sırasında cinsel hazzın en yoğun şekilde yaşanmasıyla orgazm gerçekleşir ve bu sırada rahim, vajina istem dışı (kontrolsuz) ve güçlü bir şekilde kasılmaktadır (Reubens,1982).

Genital kasılmalar (spazmlar), orgazmdan sonra bütün vücuda yayılmaktadır (Kinsey ve ark., 1953).
Orgazm olma ile birlikte kadınlarda cinsel gerilim hızlı bir şekilde azalmaktadır.

Cinsel uyarı nasıl oluşur?
İnsan beyni seksüel uyarıları duyu organları ile alır, işler ve öğrenilmiş tecrübelerin ışığında gövdenin cevap vermesini sağlar.
Beyindeki seksüel uyarı görme, dokunma, işitme, koklama gibi duyusal faktörlerle veya yalnızca düşünce (cinsel fantezi) ile başlayabilir.

Beyin ve vücut seksüel uyarılmayı ayrı ayrı başarabilmelerine rağmen, orgazm ancak bunların bir arada hareket etmeleri ile gerçekleşebilir.

Kadınlarda sadece düşünce yolu ile hiçbir fiziksel temas olmadan orgazm yaşanabilir, ancak bu durumda da beynin ürettiği orgazmı vücut yaşamaktadır.
Doğum esnasında bile bu uyarıların bulunmasına rağmen orgazmın olmaması bu hadisenin zihinsel yönünü işaret etmekte ve daha ziyade öğrenilmiş bir fonksiyon olduğunu düşündürmektedir. Yani, orgazm olma bir kadına cinsel terapi ile "öğretilebilen" bir işlevdir.

Kadınlar nasıl orgazm olur?
Orgazm fazı, sempatik sinir sistemi tarafından oluşturulan myotonik bir yanıttır.
Uyarılma fazı sırasında oluşmuş olan gerilimin ani olarak boşalması şeklinde hissedilir.

Bilinç bulanıklığının da eşlik ettiği kısa ve yoğun bir andır; cinsel duyguların en zevklisidir, Özellikle bilinç freni ortadan kalktığında kişiler rahat bir şekilde orgazm doyumuna ulaşabilmektedirler.
Kadınlarda orgazmı tetikleyen faktörler nelerdir?
Kadınlarda orgazm olmayı etkileyen ve kolaylaştıran faktörler:
 Genital ve genital olmayan çeşitli bölgelerin erotik stimülasyonu
– Klitoris ve vajina (Halban’s fasia ve ön vajinal duvar)
– İdrar kanalı çevresi, glans, meme ve meme ucu ya da mons pubis
– İmgelerle canlandırma veya hayal kurma
– Hipnoz
  Uyku esnasında da orgazm olabilir.
Orgazmın olmanın belirtileri nelerdir?
Cinsel aktivitedeki aşırı gerginliğin aniden durması ve bunun sonucunda sakinleşme, kadınlarda orgazmın en belirgin belirtisidir (Kinsey ve ark.,1953).

Masters ve Johnson'a göre orgazmın başlangıcı “havada asılı kalma” hissi gibidir.
Orgazmın başlangıcının kadının zihninde hissettiği an mı yoksa fiziksel belirtinin görüldüğü an mı olduğu konusu tam olarak net değildir.
Orgazmın belirtileri:
 Yaklaşan belirtiler
- Labia minörde (iç dudaklarda) pembeden kırmızıya renk değişimi
 Gerçek orgazm esnasında meydana gelen belirtiler
- Vajinal ritmik kasılmalar (pelvik çizgili kaslar)
- Rahim kasının kasılması
- Anal sfinkter kasılması
- Prolaktin (süt hormonu) salınımı
  Orgazm sonrası belirtiler
- Meme ucunda renk solması
- Artan plazma prolaktin düzeyini koruma
- Vajinal nabız dolgunluğunda artış
Orgazm olmanın genital belirtileri:
 Klitoris: Glans (%50) ve şaftta kabarma, klitoral katlantının altından çekilme
 Labia major (Büyük dudaklar): İncelme ve perine üzerine yassılaşma
 Labia minor (Küçük dudaklar) : Çapta genişleme, renk değişiklikleri, lubrikasyon
 Vajina: Kan akımı, basınç, lubrikasyon, yüzey pO2, Na+ ve Cl_, uzama (+2,5 cm),
 Utero servikal yükselme ile birlikte çadırlaşma (genişlik +3,75 - 4,25),
 Pelvik çizgili kas kasılmaları nedeniyle dışta üçte birlik bölümde (orgazmik platform) ritmik kasılmalar
 Rahim: Pelvise doğru yükselme, düz kasta ani kasılmalar
 Serviks (rahim ağzı): Hemen orgazm sonrası oluşan, 20-30 dakika süren kanalda genişleme
 Rektal sfinkter (makad büzücü kası): Vajinal kasılmalarla paralel kasılmalar görülmektedir.
Orgazm olmanın diğer belirtileri:
Solunum: Orgazm başlangıcında maksimuma ulaşır (>40/dk)
 Kan basıncı: Orgazm başlangıcında maksimuma ulaşır, sonra azalır (sistolik +30-80 mm Hg, diastolik +20-40 mm Hg)
 Kalp hızı: Orgazm başlangıcında maksimuma ulaşır, sonra azalır (110-180/dk)
 Ateş basması, kızarıklık: karın üzerinde, göğüs ön duvarından boyun ve yüze yayılan yüzeysel makülo-papüler (vazokonjestif) cilt kızarıklığı, orgazmda en yoğundur
 Terleme: Kadınların %33’ünde sırt ve göğüs bölgesinde olur
 Memeler: +0,5-1 cm uzama, +0,25-0,5 cm’lik tabanda genişleme olur. Meme üst kadranındaki deri en hassas iken, areola daha az, meme ucu en az duyarlıdır
 Meme uçları (aerola): Kızarıklıklarda hızlı olarak azalma olur, buruşma görülür. Orgazm olmazsa areola daha yavaş küçülür ve buruşma olmaz
 Ses çıkarma: İç çekmeler, inlemeler, hırıltılar olur
 Myotoni: Boyun, yüz, kol ve bacaklarda kasılmalar olur

Orgazm sırasında ne tür hormonal değişiklikler olur?
Orgazm sırasında ;

 Ön hipofiz lobu prolaktin (süt hormonu)
 Arka hipofiz lobu da ADH (Vasopressin) ve oksitosin hormonlarını salgılar.

 Oksitosin: Oksitosin düzeyi ile ilgili orgazm memnuniyeti arasında ilişki bulunmamaktadır. Orgazm sırasında ortaya çıkan rahim kasılmalarından oksitosin hormonu sorumludur.

Bu arada oksitosin "aşk hormonu" olarak da bilinmektedir. Çünkü aşık olan, cinsel olarak tutku ile birisine bağlanan kişilerde oksitosin hormonunun bol miktarda salgılandığı görülmüştür.

 Prolaktin (Süt hormonu): Orgazmdan sonra artar ve 60 dak. sürer. Prolaktin özellikle meme uçlarının dokunularak uyarılmasıyla salınmaktadır.
Orgazm olma açısından kadınlar daha şanslıdır !...
Kadınlar cinsel ilişki sırasında veya cinsel fantezileri ile çok kısa zaman aralıklarıyla üst üste, çok sayıda, uzun süren orgazmlar yaşayabilirler. Bu durum "status orgasmus" veya "extended orgasm" olarak bilinmektedir.  Erkekler bir kere orgasm olduktan sonra belli bir süre dinlenme ihtiyacı duyarlar.
Diğer taraftan erkeklerde, bir kere başladıktan sonra seksüel stimülasyon (uyarı) dursa bile orgazm gerçekleşir. Kadınlarda ise klitoral ya da vajinal orgazmın ortasında stimülasyon (uyarı) durursa orgazm da durabilir.

Diğer taraftan kadınlar hiç bir cinsel uyarı olmaksızın yalnızca düşünce güçlerini kullanarak bir takım cinsel fantezileri ile orgazmı yaşayabilirler.
Bir erkeğin orgazm olabilmesi için mutlaka penisine mekanik olarak bir uyarı alması gereklidir.

Cinsel ilişkinin diğer evreleri ile ilgili bilgiler  >>>
Kongre Sunumumuz
Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1-3 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul'da düzenlenen "International - Anatolian Congress on Neuroscience and Sexual Health" kongre kapsamında "Orgazm olma ve Cinsel İlişki evleri" ile ilgili bir sunum yapmıştır.
Sunumun detayları  >>>

SİZDEN EN SIK GELEN SORULAR ile ORGAZM

Gebe kalabilmek için orgazm olmak şart mıdır?
Hayır.  Orgazm gebe kalmak için şart değildir. Orgazm olan bir kadının her sevişme sırasında da orgazm olması beklenmemelidir.

Diğer bir görüşe göre cinsel ilişki sırasında orgazma ulaşmak spermlerin fallop kanallarına ulaşmasını hızlandırarak gebe kalma olasılığını arttırmaktadır. Hatta erkeğin boşalmasından önce kadının orgazma ulaşması daha da faydalı olabilir.

Kadın boşalması nedir?
Bazı kadınlar cinsel ilişki veya masturbasyon sırasında vajinalarından bol miktarda gelen sıvı ile orgazmı yaşayabilirler. bu durum kadının boşalması olarak tabir edilmektedir.

Kadının boşalması İngilizcede "female ejeculation" olarak geçer.
Kadının boşalması sırasında gelen bol miktardaki sıvının orijini tam olarak bilinmektedir.
Boşalma sırasında gelen bu sıvı idrar veya vajinal girişte yer alan bezlerin ürettiği salgılardan kaynaklı olabilir.
Kadınların ancak % 5'inde görülen bu durumun yaşanmaması anormal olarak kabul edilmez. Yani kadının boşalması az kadında görülen bir durumdur.

Orgazm olamamak kadında ne tür psikolojik rahatsızlıklar neden olur?
Orgazmın tam olarak yaşanamaması kadınlarda zaman içerisinde en sıklıkla öz güven kaybına, depresyona, partnere karşı ilgi eksikliklerine ve gizli öfkelere neden olabilir.
Zaman içerisinde gelişen ve büyüyen bu cinsel sorun kişinin hem sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyebilir hem de iş hayatında konsantrasyon kaybı ve performans eksikliklerine neden olabilir.
 Unutulmamalıdır ki orgazm; cinsel arzu ve heyacanın doruk noktasıdır, ancak orgazmın yaşanamaması patolojik bir problem değildir.
Her ne kadar orgazm sırasında genital bölgede bir takım değişimler olsa da aslında orgazm olabilme kişinin beyninde gelişen bir olaydır ve
kişilere cinsel terapiler ile öğretilebilir bir işlevdir.

Kaynak:
*****************************************


Kaynak:

*****************************************


Kaynak:

*****************************************


Kaynak:

*****************************************


Kaynak:

*****************************************


Kaynak:

*****************************************


Kaynak:

*****************************************


Kaynak:

*****************************************


Kaynak:

*****************************************


Hiç yorum yok: