UYARI

UYARI
Türk Ceza Kanununun 226. maddesi uyarınca 18 yaşından küçüklerin bu siteyi gezmeleri Yasaktır. 18 yaşından küçük iseniz derhal siteyi terkedin 18 yaşından küçük olan kişilerin bu siteye girmesini önlemek için, internet ortamında veya bilgisayar satış mağazalarında satışı gerçekleşen “AİLE KORUMA PROGRAMI” satın alabilir ve bilgisayarınıza bu programı kurarak, sitemize girişi engelleyebilirsiniz.

Farklı Partnerler Seçmeyin !

cinsel hayatında çok çeşitliliği olan kişilerin hastalık kapması özellikle genitel organların emilmesi sayesinde ciddi sorunlara neden olur. Örneğin her hafta başka bir partnerler yatan birey için hastalık kaçınılmazdır ! Bunun için lütfen güvendiğiniz partnerler ile cinsel ilişki yaşarken organ emilimini gerçekleştirin yada kondom kullanarak sadece boşalma yoluna giderek fazla detaya girmeyin.

HAMİLELİK DE SEKS


 GEBELİK ve SEKS


Gebelik ve cinsellik, seks, sexGebelik kadın hayatını kökten etkileyen son derece değişik bir süreçtir. Bu süreç içerisinde fiziksel değişikliklerin yanısıra pek çok psikolojik değişiklik de ortaya çıkar.

Hayatın her evresinde büyük önem taşıyan cinsellik ve cinsel yaşam çoğu zaman gebelikten olumsuz etkilenir. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarında bu sürece uyum sağlama aşamalarında cinselliğe karşı soğukluk olabilir.

Cinsellik ve cinsel istek aslında insanın içinde doğuştan var olan içgüdülerden biridir. Bu güdünün amacı varlıkların kendi soyunu devam ettirme isteğidir.

Gebeliğin fark edilmesi ile birlikte kadınlarda annelik içgüdüsü biraz daha baskın hale gelir. İlk gebeliğini yaşayanlar da dışarıdan gelecek her türlü müdahalenin bebeğe zarar vereceği düşüncesi anne adayının cinsel isteklerini köreltebilir. Oysa ki normal seyreden bir gebelikte cinsel ilişkinin olumlu ya da olumsuz hiçbir etkisi yoktur.

Halk arasında erken dönemde yaşanacak cinsel ilişkinin bebekte sakatlık ya da ölüme neden olacağı veya bir düşük ile sonuçlanacağı fikri hakim olmasına rağmen bunun hiç bir bilimsel dayanağı yoktur.

Gebelik ilerledikçe ve anne adayı kendisinde gerçekleşen bu değişime uyum sağladıkça cinsel istekte de bir artış görülebilir, ancak rahimin iyice büyümesi ile birlikte cinsel ilişki teknik olarak zor bir hal alır. Bu durum zaman zaman anne adayında ağrı ve acıya neden olabilir. Bu nedenden ötürü gebeliğin son dönemlerinde cinsel istekte yeniden azalma görülebilir.

Her şeyin normal olarak gittiği durumlarda son dört haftaya kadar cinsel yaşamda hiçbir kısıtlama yoktur. Bu dönemde erkeğin ejekulasyon sıvısı (meni) içinde bulunan ve "prostaglandin" adı verilen maddelerin rahim kasılmalarını başlatarak erken doğuma sebep olabileceği düşüncesi nedeniyle ilişki önerilmemektedir.

Yine, daha önceden "tekrarlayan gebelik kayıpları"  olan veya erken doğum yapan kadınlarda, orgazma bağlı düşük riskleri nedeni ile ilk üç ayda ilişki kısıtlanabilir.

Yaşamakta olduğu gebeliğinde herhangi bir dönemde vajinal kanama olması durumunda, düşük veya erken doğum tehtidi olan kadınlarda ilişki kesinlikle yasaklanır. Bu yasak tehlikenin ortadan kalktığı kesin olarak saptanana kadar devam eder.

Erkekte veya kadında teşhis edilmiş "genital enfeksiyon" varlığında da tam olarak tedavi tamamlanıncaya kadar yasak konmalıdır.

"Plasenta previa (plasentanın önde gelmesi)" gibi gebelik süresince riskli durumu olanlarda da kanamayı başlatma riski nedeni ile ilişkiden kaçınmak gerekir

Gebe kadın psikolojik korkular nedeni ile ilişkiden kaçınıyorsa bu durumu anlayışla karşılamak ve zorlamamak gerekir.
Daha kolay anlaşılabilir olması için bu bölümün geri kalan kısmı soru-cevap şeklinde hazırlanmıştır.

Soru: Hamilelik süresince seks yapmak doğru mudur?

Cevap:  Erken doğum veya düşük (abort) riski yoksa, plasenta normal yerleşimli ise, bireylerde genital enfeksiyon taşıyıcılığı yoksa gebeliğin son ayı haricinde normal cinsel ilişki önerilebilir. Normal şartlarda gebelik seksüel yaşamı engellemeyecektir.

Ancak ilişki sonrası karın ve kasık ağrısı veya kanama şikayeti olan kişiler ilişkiden kaçınmalıdır. Eğer gebe cinsel ilişki yönünden risk taşıyıp taşımadığını bilmiyorsa mutlaka bir doğum uzmanına gidip danışmalıdır.

Soru:  Cinsel ilişki düşüğe sebep olur mu?

Cevap:  Pek çok çift gebeliğin özellikle ilk üç ayı içerisinde cinsel ilişkiye girmenin düşüğe sebep olabileceğini düşünmektedir. Fakat bu dönem zarfında gerçekleşen düşüklerin pek çoğu ilişkiyle bağlı olmayıp, rahim içinde gelişmekte olan bebekteki genetik bozukluklarla ilişkilidir.

Soru:  Orgazm olmak erken doğuma sebep olur mu?

Cevap:  Orgazm olmak rahmin kasılmasına sebep olabilir. Fakat yapılan araştırmaların büyük bir çoğunluğuna göre, normal bir gebelikte cinsel ilişki olsun veya olmasın orgazmın, doğum eyleminin başlamasına veya erken doğuma sebebiyet vermediğini göstermektedir.
Eğer önceden prematüre (erken) doğum yaptıysanız, meme uçlarının uyarılması doğum ağrılarınızı başlatabilir.

Soru:  Cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Cevap:  Kesinlikle hayır. İlişki esnasında erkeğin penisi fiziksel olarak bebeğe temas etmez. Çünkü bebek, rahim kasları, amniyon sıvı ve kesesi tarafından oldukça iyi korunmaktadır.

Ayrıca rahim kanalının girişindeki mukus tıkaç (servikal mukus) semenin ve bakterilerin rahim içine geçişini engeller. Ancak, derin ilişki veya zorlama, ağrıya sebep olursa bundan kaçınılmalıdır.

Soru:  Gebelik süresince cinsel ilişkiden kaçınmanın tavsiye edildiği belli bir dönem var mıdır?

Cevap:  Gebeliğin son haftalarında önlem amacıyla cinsel ilişkiden kaçınmayı tavsiye edilmektedir.

Gebeliğin son ayında haftada birden fazla cinsel ilişkiye girmenin, rahim içi enfeksiyon riskini arttırdığını ifade eden bir çalışma vardır.
Ancak bu çalışmayı destekleyen başka araştırmalar mevcut değildir.

Yine, hamileliğin herhangi bir döneminde;
Vajinal kanama
Amniyon suyunun gelmesi
Servikal yetmezlik (Rahim kanalın normalden kısa ve geniş olmasıdır. Servikal yetmezlik hamilelerde erken doğum ve düşük yapma açısından risk faktörüdür.)
Erken doğum ve düşük risklerinin varlığı veya önceki gebeliklerinde bu problemleri yaşamış olanlar
Plasenta previa (plasentanın rahim kanalının ağzını tıkaması) gibi durumlar ortaya çıkarsa, doğum uzmanı muhtemelen cinsel ilişkiden kaçınılması gerektiğini söyleyecektir.

Örneğin, ikiz gebelik gibi erken doğum ihtimalinin yüksek olduğu diğer riskli durumlarda da, gebeliğin altıncı ayından sonra cinsel ilişkiden kaçınmak gerekebilir.

Eğer gebede daha önceden geçirilmiş düşük veya erken doğum hikayesi varsa yine cinsel ilişki tavsiye edilmeyebilir.

Soru: Hamilelikte cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanımı önerilmekte midir?

Cevap:  Gebe olsun veya olmasın, yeni veya birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye giren tüm kadınlar (poligamik kadınlar), cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için prezervatif kullanmalıdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar kapan tüm gebeler, bebeğe zarar verebilecek enfeksiyonlara açıktır ve erken doğum yapma olasılıkları vardır. Hepatit B, Hepatit C, HIV (AIDS) ve Herpes mikroorganizmaları cinsel ilişki ile bulaşan ve doğum yoluyla bebeğe aktarılabilen enfeksiyon etkeni ajanlardır.

Soru:  Kadının cinsel arzuları (cinsel dürtüler) gebelikten nasıl etkilenir?

Cevap:  Gebeliğin ilk üç ay, ikinci üç ay ve son üç ay olmak üzere üç ayrı dönemi vardır. Her dönemin özellikleri birbirinden farklı olduğu gibi bu dönemlerdeki cinsel istek ve arzular da farklıdır.

Gebeliğin adaptasyon dönemi olan ilk üç ayında cinsel arzularda genel olarak bir azalma gözlenebilir ve bu durum çiftin cinsel hayatını etkileyebilir. Bu dönemde değişen hormon dengeleri, bitkinlik, halsizlik, bulantı ve kusmalar ile kadının kendini güçsüz ve çirkin hissetmesi cinsel arzuları olumsuz yönde etkileyebilir.

İkinci üç ay boyunca, cinsel dürtülerde bir takım değişiklikler meydana gelmeye başlar. Göğüslere ve cinsel organlara giden kanın artışıyla beraber cinsel dürtüler normale dönebilir. Hatta göğüslere ve cinsel organlara giden kanın artması, kişinin kendisini daimi olarak cinsel ilişkiye hazır hissetmesine sebep olabilir. Bu nedenle ilişki esnasında dürtülerde artış bile meydana gelebilir.

Son üç aya girildiğinde ise gebeler genelde cinsel arzularının tekrar azalmaya başladığını hissederler. Büyük bir karın cinsel ilişkiyi fiziksel olarak zorlaştırabilir. Bunun yanında artan yorgunluk, sırt-bel-karın ağrıları, artan vajinal akıntı ve mantar enfeksiyonları, vajendeki ödemlenme sonucunda ilişki anında hissedilen acılar gebeyi yeniden cinsel ilişkiden uzaklaştırabilir.

Son dönemdeki bir çift, birbirini zorlamadan rahat hareket edebilecekleri pozisyonlarda sex yapmayı deneyebilir.
Kaynak:
www.jinekolognet.com/gebelikte-seks

 *************************************************

HAMİLELİK SEKS YAPMAYA ENGEL Mİ?

HAMİLELİK DÖNEMİNİN CİNSEL HAYATI SEKTEYE UĞRATMASI İLE İLGİLİ, PROF. DR. CEM FIÇICIOĞLU'NDAN ÖNERİLER...

Hamilelik seks yapmaya engel mi?

Hamilelik dönemininde cinsellikten tamamen kopmalı mı? Bu dönemde yaşanan cinsellik bebeğe zarar veriri mi ve erken doğuma neden olur mu? Sorularımızın yanıtını Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu'ndan alıyoruz.

Anne-baba adaylarının, bebek bekledikleri andan itibaren yaşamlarında birtakım değişimler başlar. İlk önce anne karnındaki bebeğin konforu sağlanır. Hamilelik döneminin başlangıcından itibaren yaşam kalitelerinde, beslenme, uyku ve sosyal yaşam gibi daha birçok konuda fedakarlıkta bulunulur. Bunların yanında cinsel yaşam da değişime uğrar. Hamilelik süreci ilerledikçe aynı yatakta, fakat birbirlerinden uzak durarak bir 9 ay geçirilir. Duygusal anlamda çiftlerin birbirlerine fazlasıyla ihtiyaç duydukları bu dönemde korkulardan sıyrılıp uzmanların önerilerine kulak vermekte yarar var.
Hamilelikte seks
Cinsellik, vücudun ihtiyaçları arasındadır ve kişisel bir istek, bir tercih değil bir dürtüdür. Gelişmekte olan ülkelerde hala tabu olma özelliğini koruyan cinsellik, hamilelik döneminde annenin takındığı kutsallık imajı altında geri planda kalır. Ayrıca anne adayı bu konuda doktoruna danışmaktan çekinir. Normal fizyolojik bir hamilelik süreci geçiren anne adaylarının hamileliğin son 4 haftasına kadar cinsel yaşamlarım kısıtlamasını gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Ancak son haftalarda, sperm içerisinde bulunan prostoglandin isimli maddenin, uterus kaslarında kasılmaya yol açıp erken doğuma neden olma ihtimalinden cinsel ilişki önerilmemektedir.
Aylara göre cinsel yaşam
Genel olarak kadının cinsel yaşamındaki hareketlilik ilk 3 ayda azalır, ikinci 3 ayda artar, son 3 ayda tekrar azalma gösterir. Bunlara göre;
İlk 3 ay
Annelik içgüdüsünün yerleşmeye başlaması, annenin bebeği kaybetme korkusu ve genellikle bu dönemde yaşanılan hamileliğe bağlı bulantı ve kusma durumu ilk 3 ayda cinselliğe soğuk yaklaşılmasına sebep olabilir. Pek çok çift bu dönemde cinsel ilişkiye girmenin düşüğe yol açacağını düşünür ya da bu dönemde yaşanılan kayıplar cinsel ilişkiye bağlanır. Ancak bu dönemde yaşanılan düşükler genellikle fetüsteki genetik bozukluklara bağlıdır.
İkinci 3 ay
Annenin hamileliğe daha çok alışması, göğüslere ve cinsel organlara giden kanın artışıyla beraber, cinsel dürtüler normale dönebilir, hatta artabilir. Bu nedenle hamileliğin 2. trimesterinde (2. üç aylık periyot) cinsel ilişki sayısı artabilir, normalden farklı olarak ardı ardına orgazm olma durumu gözlenebilir.
Son 3 ay:
Annenin kilo alması, büyük bir karın, hareket kısıtlılığının artması, sırt-bel ağrılarının artması, vulvadaki artan ödeme ve mantar enfeksiyonundaki artışa bağlı olarak, ilişki sırasında ağrı hissedilmesi yine anne adayını cinsellikten uzaklaştırabilir. Cinsel ilişki sırasında penis fetusla kesinlikle temas etmeyeceğinden cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. Anne karnındaki bebek, uterusun kasları, hamilelik kesesi ve kese içindeki amnion sıvısı dış etkilere karşı koruma altındadır. Orgazm, uterus'un kasıcı etkisi olan oksitosin salınımına neden olsa da, kesinlikle doğumu uyarıcı veya başlatıcı düzeyde olmayacaktır. Yine de aşırı meme başı uyarımı da bu etkiye sebep olacağından aşırı meme başı uyarısından kaçınılmalıdır. Sakıncalı durumlar Bazı durumlar haricinde normal giden bir hamilelik seyrinde cinsel ilişkide kısıtlama yoktur.
Bu özel durumlar şunlardır
* Erken doğum ve düşük riski mevcut olan veya daha önceden tekrarlayan hamilelik kayıpları olanlar,
* Hamileliğinin herhangi bir döneminde sebebi açıklanamayan vajinal kanaması olanlar,
* Yine erken doğum ve düşük riskini artırdığından dolayı servikal kanal yetmezliği olanlar,
* Plasenta previa dediğimiz (plasentanın rahim kanal ağzını lam veyu parsiyel kapaması) durumun eşlik ettiği durumlar,
* Partnerde cinsel yolla bulaşan hastalığın görülmesi ve tedavisi tamamlanıncaya kadar olan süreç,
* Tek hamilelikte son 1 ay, çoğul hamileliklerde ise 6. aydan sonra cinsel birleşme kesinlikle sakıncalıdır.

Kaynak:
http://www.hurriyetaile.com/hamilelik-seks-yapmaya-engel-mi

 *************************************************

HAMİLELİKTE SEKS POZİSYONLARI

 

HAMİLELİK BOYUNCA SAĞLIKLI VE KEYİFLİ BİR CİNSELLİK YAŞAMAK İÇİN ÖNERİLEN POZİSYONLAR

Hamilelikte seks pozisyonları

Hamilelik döneminde sağlıklı ve keyifli bir cinsel ilişki yaşamak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte hamilelik dönemi için özel seks pozisyonları…


1. Pozisyon
Bu pozisyon gebelik için tercih edilen pozisyonlardan değildir. Özellikle gebeliğin ilerleyen haftalarında kontrolsüz bir hareket sonucu karın üzerine basınç olabilir. Bu durumda sıkışan bebek kesesi yırtılabilir ve erken su gelmesi durumu oluşabilir. Bu durumda bebeği, hangi haftasındaysa doğurtmak gerekebilir ve prematüre doğan bebek uzun süre küvöz tedavisi gereksinimi duyabilir. Gebelik esnasında cinsellik devam etmelidir ancak pozisyonlardan karın içi basıncını artırmayacak olanlar tercih edilmelidir.
hamilelikte seks pozisyonları

2. Pozisyon
Bu pozisyon gebe olan ya da olmayan hemen her kadının ve erkeğin tercih ettiği pozisyonlardan biridir. Gebelik esnasında ilişkide en çok tercih edilen pozisyondur. Karın içi basınç bu pozisyonda yükselmez. Bu nedenle bebeğin su kesesinin yırtılma riski yoktur. Diz ve dirseklere dayanarak karın üzerine güç vermemek tek dikkat edilecek durumdur. Bu pozisyonda klitoral uyarı olduğu gibi aynı zamanda G noktası uyarısı da olur. Bu vajinal orgazmı kolaylaştırır. Yani peş peşe çoklu orgazm gerçekleşebilir. Tüm çiftler ve özellikle gebeler rahatlıkla bu şekilde ilişkilerini sürdürebilirler.
hamilelikte seks pozisyonları

3. Pozisyon
Hemen hemen kadınların tümü bu pozisyonda orgazma rahatlıkla ulaşabilir. Gebelik esnasında karın içi basıncını artırmayan bir pozisyondur. Bu nedenle gebeliğin bütün dönemlerinde ilişkide tercih edilen pozisyonlardan biridir. Erkekten çok kadın daha aktif olduğu için hareketlerini kontrol edebilir. İlişki süresini ayarlayabilir ve penisin vajene girme derinliğini kontrol edebilir. Bu pozisyon erkeklerinde favori pozisyonlarından biridir. Erkekte ilişki süresini daha kontrollü hareketlerle uzatabilir ve erken boşalma durumu bu pozisyonda daha az yaşanır. Klitoris uyarısı rahatlıkla sağlanır ve uyarı kontrolü kadında olduğu için orgazmın zamanlamasını belirlemek de daha kolay olur. Gebeler ilişkilerinde bu pozisyonu kısıtlama olmaksızın rahatça kullanabilirler. Tek dikkat edilecek şey eğer erkeğin penisi normal ölçülerden iri ve uzunsa bu durumda penisin tamamının rahme aşırı basınç yapacak kadar girmesini engellemek gerekir. Bu da kadının elinde olan bir durumdur. Gebelere tavsiye ettiğimiz pozisyonlardan biri de budur.
hamilelikte seks pozisyonları

 

4. Pozisyon
Bu pozisyon gebelikte en güvenli pozisyonlardandır. Hem erkek hem de kadın ilişki esnasında en az eforu bu pozisyonda sarf eder. Penisin vajene giriş derinliği erkek tarafından rahatlıkla ayarlanabilir. Vajen içindeki G noktasının uyarılması bu pozisyonda da mümkündür. Özellikle gebeliğin ileri dönemlerinde karın büyüklüğü iyice arttığında bu pozisyonu tercih etmek gerekir. Gebelikte tüm pozisyonlarda geçerli olduğu gibi bu pozisyonda da memeler uyarılmamalıdır. Meme uyarımı rahim kasılmasını tetikleyerek erken doğumlara ve kanamalara yol açabilir. Yine boşalma esnasında penis geri çekilmeli ve boşalma mümkün olduğunca dışarıya olmalıdır. Bu pozisyon gebelikte uygulanabilecek en güvenli pozisyonlardan olup özellikle gebeliğin ileri dönemlerinde tavsiye ettiğimiz bir pozisyondur.
.
hamilelikte seks pozisyonları
.
5. Pozisyon
Bu pozisyon da gebelikte tercih edilen pozisyonlardandır. Kadın pasif pozisyonda olduğu için çok az enerji harcar. Erkek aktiftir ve rahatlıkla penisin vajene giriş miktarını ayarlayabilir. Gebeliğin her döneminde bu pozisyon rahatlıkla uygulanabilir. Klitoris uyarısı daha kolay olup G noktası uyarısı daha azdır. Memeler uyarılmamalıdır. Boşalma vajen içine değil dışarıya olmalıdır. Gebelik esnasında bu pozisyon diğer pozisyonlarla beraber kombine edilebilir.  
hamilelikte seks pozisyonları

6. Pozisyon
Gebelik ilişkilerinde zararı olmayan fakat kadının fazla efor sarf ettiği bir pozisyondur. Kısa sürede aşırı yorulmaya sebep olabilir. Klitoris ve G noktası uyarımı iyi olmasına rağmen kadın açısından çok tercih edilecek bir pozisyon değildir. Gebe her zaman ve her durumda aşırı efordan kaçınmalıdır. Bu prensip ilişki için de geçerlidir. Diğer pozisyonlarla kombine edilerek ve kısa sürelerle uygulanabilir. İlişkinin sadece bu pozisyonla sürdürülmesi tercih edilmez.
hamilelikte seks pozisyonları
Kaynak:
 www.hurriyetaile.com/hamilelikte-seks-pozisyonlari

 *************************************************

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları (Resimli Anlatım)

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları (Resimli Anlatım) 11

Hamilelikte (Gebelikte) Cinsel Yaşam

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları ve cinsel yaşam; Anne ve baba adayları hamilelikte cinsel ilişki pozisyonlarını hamileliğin fizyolojisine uygun biçimde ve gebelik sürecini takip eden doktorun önerileri doğrultusunda değiştirmelidir.
Hamilelikte anne adayında cinsel isteklerin azalma sebepleri;
Hamileliğin ilk aylarında anne adayının genital bölgesindeki kanamaların artması sebebiyle rahim ve rahim ağzında yumuşama meydana gelir. Dış genital organlarda büyüme, sürekli artan vajinal akıntılar ve vajinada renk değişikliği gözlemlenir.
Hamileliğin ilk 3 ayında anne adayında cinsel arzularda artış meydana gelir fakat üçüncü aydan sonra cinsel arzularda artış olmaz. Hamilelik sürecinin ilerlemesiyle bulantı, kusma, midede ekşime ve yanma hissi, halsizlik, hazımsızlık gibi rahatsızlıklardan dolayı cinsel isteklerde azalma ve cinsel ilişkide performans düşüklüğü meydana gelir. Hamilelikte anne adayının rahat ve keyifli bir orgazma ulaşması değişkenlik gösterir ve cinsel tatminde azalma meydana gelir.

Anne adaylarından hamilelikte cinsel ilişki konulu soru ve cevaplar

Soru: Hamilelikte cinsel ilişkiye girip orgazm olmam bebeğime zarar verir mi?
Cevap: Hayır, hamilelikte cinsel ilişkiye girip orgazm olmanız bebeğinize zarar vermez, aksine bebeğiniz orgazm olduğunuzda hareketlenir ve kalp atışlarında olumlu değişiklikler meydana gelir.
Soru: Hamile olduğumu anladığımda cinsel isteklerim biraz azaldı, hep böyle mi devam eder, artar mı, daha çok mu azalır?
Cevap: Hamileliğinizin il 3 ayında cinsel ilişki isteklerinizde hafif azalma meydana gelir ve 3. Ayın sonunda ne seviyedeyse hamilelik sürecinizin bitimine kadar aynı seviyede kalır, daha fazla azalmaz veya artmaz. Ayrıca doğum sonrası lohusa döneminizin ilk 3 ayında hâlen cinsel ilişki arzularınızda azalma olacaktır. Bazı anne adaylarında hamilelik sürecinin ilerleyişine göre hamileliğin 18 – 28. Haftaları arasında cinsel arzularda hafif artış gözlemlenebilir.
Soru: Hamilelik öncesi ayda ortalama 10 kez cinsel ilişkiye giriyordum, Hamilelikte hangi sıklıkla cinsel ilişkiye girebilirim?
Cevap: Hamileliğinizin ilk 3 ayında ortalama ayda 6 kez, Hamileliğinizin 4. Ve 7. Ayları arasında ayda ortalama 4-5 kez ve son aylarda ayda ortalama 1-2 kez cinsel ilişkiye girebilirsiniz.
Soru: Hamileliğimin son ayındayım, cinsel ilişkiye girmemde bir sakınca var mı?
Cevap: Hamileliğinizin tüm aylarında olduğu gibi son ayında da rahatlıkla cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Hamilelikte en güvenli cinsel ilişki pozisyonlarına sayfamızın alt kısmından bakabilir ve açıklamalarını okuyabilirsiniz.
Soru: 2 Ay önce doğum yaptım ve cinsel isteklerimde düşüş var, bu ne kadar devam eder?
Cevap: Doğum sonrası ilk 3 ay cinsel isteklerinizde düşük olması normaldir. 3. Aydan itibaren cinsel arzularınız hamilelik öncesindeki halini alacaktır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları

1- Anne adayının üstte olduğu pozisyon
Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları (Resimli Anlatım) 1
Hamilelik dönemi öncesinde cinsel ilişkilerde en çok tercih edilen ve özellikle kadınların en çok keyif aldığı cinsel ilişki pozisyonudur. Anne adayı üstte olduğu ve rahat bir oturma pozisyonunda olduğu için vücut hareketlerini ilişki anının akışına göre şekillendirebilir, elleriyle baba adayının dizlerinden destek alarak yukarı kalkışları kolaylaştırıp inişleri kendi vücut ağırlığıyla rahatça sağlayabilir. Bu pozisyonda kontrolün büyük bir kısmı kadında olduğu için rahatlıkla orgazma ulaşabilir, orgazma ulaşma noktasını geciktirebilir veya istediği an sağlayabilir. Cinsel yaşamda en çok tercih edilen cinsel ilişki pozisyonu olmakla beraber hamilelikte en güvenli cinsel ilişki pozisyonlarından biridir.

2- Hafif kıvrılarak yan yatma pozisyonu
Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları (Resimli Anlatım) 2
Hamilelikte en güvenli pozisyonlardan biri olan hafif kıvrılarak yan yatma pozisyonunda anne adayı ve baba adayı fazla yorulmadan minimum enerji sarf ederek orgazma ulaşabilirler. Resimde kadın ve erkeğin aynı yöne bakarak yattığını görmektesiniz. Bu resimdeki ilişki pozisyonu hamileliğin tüm ayları için geçerlidir. Aynı cinsel ilişki pozisyonun erkek ve kadının yüz yüze bakarak yaptığı pozisyonu düşünün, bu pozisyon ise hamilelik aylarının ilerlemesiyle karında büyüme olacağı için hamileliğin ilk 3 ayında uygulanmalıdır. Gebeliğin 4. Ayından itibaren resimde gördüğünüz şekilde aynı yöne bakarak cinsel ilişkiye girmeniz önerilir.

3- Makas pozisyonu
Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları (Resimli Anlatım) 3
Anne adayının en az enerjiyi harcadığı bu pozisyon da hamilelikte sık tercih edilen cinsel ilişki pozisyonlarından biridir ve gebelikte güvenli bir cinsel ilişki pozisyonudur. Hamileliğin tüm aylarında rahatlıkla uygulanan ve baba adayı için oldukça keyif verici bir cinsel ilişki pozisyonudur. Kadınların bu pozisyonu fazla tercih etmemelerinin sebebi G Noktasının daha az uyarılmasıdır. Genelde kadınlar bu pozisyonda orgazma ulaşamayabilirler. Bu pozisyonda boşalma vajina içine değil, dışarıya olmalıdır veya kondom ile korunarak ilişkiye girilmelidir. Hamilelikte bu cinsel ilişki pozisyonunun devamında ilk maddede belirttiğimiz anne adayının üstte olduğu pozisyon uygulanarak anne adayının orgazma ulaşması ilişkide anne adayının oldukça keyif almasını sağlar. Uzun süren bir ilişkide son anda orgazma ulaşmak kadınlar için oldukça mutlu edici, keyif vericidir.
Ayrıca bakınız: Cinsel İlişki Sonrası
Dünyanın en gelişmiş hastanelerinde yapılan araştırmalara göre hamilelikte cinsel ilişki konulu açıklamalar;
MD, Montefiore Tıp Merkezi ve Albert Einstein Tıp Koleji tıp uzmanı Kecia Gaither diyor ki, “Aşkta çekicilik ve cinsel aktivite hem anneye hem de doğmamış çocuğa bir çok fayda sağlıyor. Seks bilindiği gibi endorfin ve oksitosin salgılıyor, diğer bir deyişle ‘aşk hormonu’ salgılar. Bu da rahatlama ve mutluluk hissi verir.”
Gaither, “Artı inanılmaz bir his verir, hatta hamile olmadan önceki anlardan bile daha şiddetli bir his yaşatır. Hamilelik esnasında östrojen ve progesteron düzeyleri yükselme gösterir, artan kan pelvik bögleye akar, böylece vajinal bölgede yağlanma ve duyarlılıkta artış olur” der.
O halde gebeyken seks yapmak neden rahatsız edici olabilir ki? Çünkü diğer çiftler doğru yöntemleri kullanmıyor. Genel olarak bakıldığında öncelikle sırtüstü pozisyonlardan kaçınmalısınız, özellikle üç aylık dönemde ve daha sonrasında. Aynı zamanda anal seks hamilelik döneminde kesinlikle yapılmamalıdır. Şimdi sizlere 7 uzman tarafından onaylanmış hamilelik döneminde seks pozisyonlarını tanıtacağız.
Dünyanın en başarılı Jinekoloji ve Gebelik uzmanları tarafından yapılan araştırmalar sonucu açıklanan hamilelikte en güvenli cinsel ilişki pozisyonları
İLK ÜÇ AYLIK DÖNEM : MAKAS
Ava Cadell, Ph.D., Los Angeles merkezli seksolog, “Yorucu değil, tam tersi ve her iki kişi içinde kolaylık sağlayan bir pozisyon. Bir çok pozisyondan daha rahat ve keyif verici bir pozsiyon” diyor. ÖZellikle ilk üç aylık dönem için tavsiye edilen pozisyonlardandır. Karın git gide büyürken karşıdaki kişinin üst bacakları da çalışacaktır.
Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları (Resimli Anlatım) 4
İLK ÜÇ AYLIK DÖNEM : KANEPE
Cadell, “Eğer misyoner pozisyonu seviyorsanız ama bebğinize de zarar vermekten korkuyorsanız, o zaman bu pozisyon sizin için en doğrusu” diyor. Artı tüm istediğiniz işleri kolayca yapmanızı sağlıyor. Bu poziyonu 20. haftaya kadar uygulayabilirsiniz.
Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları (Resimli Anlatım) 5
İKİNCİ ÜÇ AYLIK DÖNEM : DOGGY STYLE
Alyssa Dweck, “Bazı şeyleri akrobatik olmadan yap. Bu pozisyon esnasında arkanızda herhangi bir ağrı sızı hissediyorsanız, bir yastık kullanarak bunu önleyin ya da bir sonraki varyasyonu deneyin” diyor.
Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları (Resimli Anlatım) 6
İKİNCİ ÜÇ AYLIK DÖNEM : KURBAĞA
“Kendimi tutmak için çok yoruldum” diyorsanız bu pozisyon tam size göre, ama bu pozisyon sizi hem dinlendirecektir, hem de daha fazlasını verecektir. Eğilme sayesinde kavrayış açısı değişiyor ve kolaylık sağlıyor. Cadell’in tavsiyesine göre kol ve kafanın desteği için yastık kullanılabilir.
Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları (Resimli Anlatım) 7
İKİNCİ ÜÇ AYLIK DÖNEM : COWGIRL
Rahatlığınızı kontrol altına alın : Bu pozsisyon ile partnerinize göğüslerinize dokunabilmesi için doğrudan temas edebilmesi için olanak sağlıyabilirsiniz, hatta hamilelik öncesinde yaşadığınız hissi daha şiddetli hissedebilirsiniz. 
Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları (Resimli Anlatım) 8
ÜÇÜNCÜ ÜÇ AYLIK DÖNEM : SPOONING
Dweck, “Bu pozisyonda yan yatarken karnınız hiç bir şekilde engel olmayacaktır ve tamamen kontrol altınızda bir birleşim gerçekleşecektir. Gebeliğin ilerleyen aşamalarında bu pozsiyonu kullanmanız daha uygun olacaktır, fakat çok derin bir birleşim sağlanmayabilir, çünkü rahatsız edici olabilir” diyor.
Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları (Resimli Anlatım) 9
ÜÇÜNCÜ ÜÇ AYLIK DÖNEM : REVERSE COWGIRL
Cadell, “Bu varyasyonda kontrol tamamen sizin elinizde. Bu pozisyon ile kadınlığınızı zirvede hissedeceksiniz ve klitorisin uyarılmasını arttıracaksınız” diyor. 
Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları (Resimli Anlatım) 10


Kaynak:
http://www.bebekvehamilelik.com

 *************************************************


 *************************************************


 *************************************************


 *************************************************

 *************************************************

 *************************************************

 *************************************************

 *************************************************

 *************************************************

 *************************************************

 *************************************************

 *************************************************

 *************************************************

 *************************************************

 *************************************************

Hiç yorum yok: