UYARI

UYARI
Türk Ceza Kanununun 226. maddesi uyarınca 18 yaşından küçüklerin bu siteyi gezmeleri Yasaktır. 18 yaşından küçük iseniz derhal siteyi terkedin 18 yaşından küçük olan kişilerin bu siteye girmesini önlemek için, internet ortamında veya bilgisayar satış mağazalarında satışı gerçekleşen “AİLE KORUMA PROGRAMI” satın alabilir ve bilgisayarınıza bu programı kurarak, sitemize girişi engelleyebilirsiniz.

Farklı Partnerler Seçmeyin !

cinsel hayatında çok çeşitliliği olan kişilerin hastalık kapması özellikle genitel organların emilmesi sayesinde ciddi sorunlara neden olur. Örneğin her hafta başka bir partnerler yatan birey için hastalık kaçınılmazdır ! Bunun için lütfen güvendiğiniz partnerler ile cinsel ilişki yaşarken organ emilimini gerçekleştirin yada kondom kullanarak sadece boşalma yoluna giderek fazla detaya girmeyin.

Ergenlik ve Ergenlikte Cinsellik

Ergenlikte CinsellikErgenliğe geçişte (Buluğ çağı için) cinsel hayatın tehlikeleri
Ergenlik hormonsal dengelerin değişimi ile birlikte meydana gelen; çocukluk çağı ile yetişkinlik çağı arasındaki geçiş dönemidir. Bu süreçte bireyler çocuksu davranışlarını terk eder ve erişkin rolüne bürünmeye başlar.
Ergenlik yaşı ırk, genetik, sosyoekonomik ve kültürel şartlar gibi birçok etkene göre değişiklik göstermekle birlikte 12-20 yaş arası olarak kabul edilir. bu dönem ülkemizde kızlarda 10-12 yaşları arasında erkeklerde 12-14 yaşları arasında başlar.
Toplumsal etkiler ve fiziksel değişimlerdeki farklılıklar sebebi ile kız ve erkek çocukları ergenlik döneminde farklı şeyler yaşarlar, fakat bu süreç her iki cinsin de en savunmasız ve zayıf olduğu süreçtir.

Bu evrede toplumsal kabullenilme, bir gruba ait olma kavramları gelişirken fiziksel olarak da cinsiyet hormonlarının üretimi artar ve ergende cinsel davranışlar başlar.
Bu dönemde ergende hem fiziksel hem de sosyal kimlik açısından değişler vardır ve yeni bedeniyle tanışması, kabul etmesi için uzunca bir süre ve bir sürü farklı kimlik denemesi gerekecektir.
Ergenlik döneminde çocuk, cinselliğinin farkına vararak vücuduyla çok fazla ilgilenir ve değilse cinsellik daha fazla ilgisini çeker.
Ergenlikle birlikte çocuğun yaşamında cinsel gelişim de gözlenir. Pek çok anne ve baba bu süreçte ne yapacağını, nasıl davranacağını, nasıl konuşması gerektiğini bilememektedir. Bu dönemde anne ve babaların bazı yanlış yaklaşımları çocukların yetişkinlikte bir takım sorunlarla karşılaşmasına neden olmaktadır. Bu dönemde anne ve babanın doğru tutum ve davranış sergilemesi çok önemlidir.
Bedendeki değişim ve sonuçta fizyolojik olarak haz duygusunun oluşması ergenin öncelikle kendisini keşfetmesi sonucunu doğurur. Cinsel düşünceler oluşmasıyla ilk mastürbasyon yaşanır ve erişkinlerdekine benzer cinsel fanteziler oluşturulur
Ergenlik döneminde cinsellik biyolojik açıdan bakıldığında mümkün görünür. Fakat cinsel ilişki için sadece biyolojik yeterlilik değil, ruhsal ve sosyal açıdan da yeterlilik gerekir. İlk cinsel tecrübe yaşanmadan önce bireyin kendi cinselliği anlaması ve tanıması gerekir. Bunun yanı sıra bu ilişkinin toplumsal ve bireysel sonuçları değerlendirilmelidir.. Olgunlaşmamış bir ergen için sağlıksız bir cinsel ilişki ciddi sorunların başlangıcı olabilir..
O yaşlarda kişi her şeyi bildiğini, anlayabildiğini ve görebildiğini zanneder oysaki vahşi toplumsal yaşantının içindeki tehlikeleri bilmemektedir. Ailesinin gözetimi ve kontrolü altından çıkarsa Afrika ormanlarında sürüsünden ayrılmış yavru ceylan gibi bir süre sonra aslanlara yem olacağı kaçınılmazdır.
Buluğ çağındaki kız veya erkek olmak çok fark etmez, erkeklerde kızlar kadar tehdit altındadırlar, hatta erkekler belki biraz daha fazla, çünkü erkek oldum diye düşünerek daha rahat hareket edebilir veya aileleri onları kız çocuklarına göre daha serbest bırakabilirler.
Cinsellik, bireyin karşı cinsle yakınlaşması ve bu yakınlaşmanın sonucu olarak bedensel ve duygusal anlamda doyuma ulaşması şeklinde tanımlanmaktadır. Cinsellik sadece fizyolojik gelişimle ilgili olmayıp duygusal ve zihinsel gelişimle de yakından ilgilidir.
Genç kızlar ve erkekler ergenlik çağını hem bedensel hem de toplumsal olarak farklı yaşarlar ve bu süreç ailesel destek sonucunda pozitif bir şekilde atlatılmalıdır.
Ergenlik döneminde birey bedensel değişimleri anlamada zorlanır; bu süreçte doğru ve sağlıklı bilgiye ulaşamaz ise sıkıntı ve hayal kırıklıkları yaşar. Fiziksel ve ruhsal değişimler onu bilmediklerini öğrenme konusunda hayli zorlar. Bu süreçte ergen gözlem yaparak bilgi edinmeye çalışır.. Bu konudaki cinsellikle ilgili her konuşmaya kulak kabartır, her yazıyı okumaya çalışır, her görüntü onun ilgisini çeker. Bilgilenme çabası içindeki ergen iletişim araçlarını kullanmaya başlar. Ergenin cinsellik ile ilgili yaşadığı en sık sorun yanlış ve çarpık bilgilenmeler ve bunun sonucunda oluşan korku, kaygı ya da tam tersi olarak kontrolsüzce gerçekleştirilen cinsel davranışlardır.
Genellikle ebeveyn çocuğunun büyüdüğünü kabul etme zorluğu ve konunun hassasiyeti nedeniyle ergenle konuşmaktan kaçınır. Onun soru sormasını bekler. Oysa ebeveyne böyle bir konuda çocuğu ile konuşmak ne kadar zor geliyor ise ergen için bu zorluk daha fazla geçerlidir. Öyle ise öncelikle ergenin bedensel değişimleri doğru algılaması ve cinsel davranışları doğru yorumlaması için sağlıklı bilgiye ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaç eğer anne baba tarafından karşılanmaz ise ergen çok farklı kaynaklardan bilgilenme çabası içine girecektir. Bu bilgilerin doğruluğu karşısında ise yorum yapma şansımız olmayacaktır.
Cinsel bilgilerin verilmesi için en uygun yaşlar 9-10 yaşarıdır. Çocukların dışarıdan yanlış ve sapkın bilgiler edinmesini engellemenin tek yolu onlara doğru, bilimsel ve özendirici bilgiler vermektir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte aileler için ergen cinselliğinde ciddi bir sorun daha belirdi, gençler internette porno sitelerine çok rahatça girebilmekte ve bu yolla cinselliği sağlıksız öğrenmekteler. Bu sağlıksız sürece engel olabilmek için :
 • Çocuğunuza cinselliğin doğal, ancak yeri ve zamanı geldiğinde yaşanacağını anlatın.
 • Çocuğunuzun bu sitelere girdiğini bildiğinizi onu utandırmadan hissettirin. Bunun doğru bir cinsellik olmadığını anlatın.
 • Bu tür sitelere girişi engelleyen programlar var, onlardan yararlanın.
 • Bu sitelere dışarıda girmek isteyebilir. Bu durumda mutlaka cinselliğin zamanı ve yeri geldiğinde özel bir duygu paylaşımı olduğunu anlatın.
 • Çocuğunuzu bilgilendirirseniz internette seks sitelerine rağbet etmeyecektir.
İlişkiler, kadınlar, erkekler, cinsellikle ilgili merak ettiği tüm soruları bilmesi gerektiği kadarı ile cevaplayın. Tüm soruların cevaplarını verirken yüz ifadeleriniz, kendinizden emin tavrınız ve rahatlığınız çok önemlidir. Tüm anlattıklarınızın normal bir durum olduğunu ona hissettirmelisiniz.
Cinsellik doğal bir ihtiyaçtır. Ancak yemek içmek gibi zorunluluk değil seçimlik bir ihtiyaçtır. Cinsel enerji sadece cinsellikle boşalmaz. Dans ederek ya da arkadaşlarla yapılan çeşitli faaliyetlerle de boşalabilir. Mastürbasyon birçok cinsel davranıştan biridir. Ve her insanın yaşamında cinselliğin rolü ve cinselliğe verdiği önem farklı olacaktır.
Günümüzde pek çok genç, bilgisizlik, filmlerdeki gerçek olmayan hayat tarzlarını örnek alıp, anne ve babanın baskısı ve batı dünyasının etkisi ile erken yaşta cinsel deneyimler yaşamakta fakat bu deneyimler bir takım sorunlara yol açmaktadır.
Bu erken deneyimlerdeki bazı tehlikeler
 • Gebelik: Bilinçsiz cinselliğin birinci ürünü gebelik olacaktır. Gebelik oluşması sonucu bunun çözümünü bulamayan genç bunalıma girecek, okuldan geri kalacak, evden kaçabilecek veya bu sorunu çözmek için para bulmaya çalışacaktır bu parayı da genelde hırsızlık, uyuşturucu taşıyıcılığı, fahişelik veya eş cinsellik yaparak kazanmakta sorunu çözmektedirler. Bu satırlar bazılarınıza uzak veya ürkütücü gelebilir ama maalesef bu sıkça gördüğümüz olaylardır veya gebeliği son ana kadar saklayacak ve artık çocuk sahibi olacaktır. Kendi çocuk olan genç bu yükü taşıyamamaktadır. Çocuk yaşta anne ve baba olmak zorunda kalan ergenlerin çocukları da kendileri gibi sorunlu olmaktadır.
 • Kontrolsüz ve bilinçsiz yaşanan ilişkiler sonucunda cinsel yolla bulaşan hastalıklar yaygınlaşmaktadır hatta AİDS gibi ölümcül süreçlere kadar taşınmakta, en basitinden tedavi edilmeyen basit bir cinsel hastalık üremeyi engellemektedir.
 • Süreçlere hakim olamayan gençler bir anda kendilerini cinsel sapmaların içinde bulmaktadırlar. Grup seksler, eşcinsel ilişkiler (kızlar veya erkekler arasında)
 • Masumane yaşanmış cinsel yaklaşımlar tehdit ve şantajla profesyonelliğe kadar taşınmakta ve aileler yıkılmaktadır.
 • Gece hayatı ve getirisi olarak içki ve uyuşturucu kullanımı facialara yol açmaktadır..
Cinsellik doğal bir ihtiyaçtır. Ancak yemek içmek gibi zorunluluk değil seçimlik bir ihtiyaçtır. Cinsel enerji sadece cinsellikle boşalmaz. Dans ederek ya da arkadaşlarla yapılan çeşitli faaliyetlerle de boşalabilir. Mastürbasyon birçok cinsel davranıştan biridir. Ve her insanın yaşamında cinselliğin rolü ve cinselliğe verdiği önem farklı olacaktır.
Bu süreçte gençlerle konuşmalı, onlara önem vermeli, çeşitli sporlara yönlendirmeli, ve belki bir rahatlama yolu olan mastürbasyon kötü ve pis olarak gösterilmemelidir.
Ergenlik dönemin sağlıklı olarak atlatılması gençlik ve yetişkinlik dönemi için çok önemlidir. Yetişkinlikteki kendine güven, başarı vb birçok özelliğin temeli ergenlikte atılmaktadır. Bu zor süreçte çocuğunuz ve sizin için danışabileceğiniz ve sorunların çözümünde size profesyonel destek sağlayacak bir uzmanla çalışmanız faydalı olabilir.

Uz. Dr. Cenk Kiper


Kaynak:

*************************************


ERGENLİK DÖNEMİNDE CİNSELLİKSağlıklı cinselliğin temelleri, ergenlik döneminde atılıyor. Cinsellik konusunda çocuklarıyla konuşmayan aileler ise “Cinsellik ayıptır” mesajını veriyor.

Aileler ne yapmalı?
 • Cinsiyet ile ilgili değişimin doğal ve sağlıklı gelişimin bir parçası olduğu çocuklara öğretilmeli..
 • Cinsiyeti iktidar kaynağı olarak göstermemeli. Cinsiyetin seksten ibaret olmadığı öğretilmeli.
 • Okullarda cinsel eğitime önem verilmeli.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgilendirmeli. Öz bakımın bir parçası olduğu belirtilmeli. Çocukların, cinsellikle İlgili bilgilere ulaşması günümüzde çok kolay. Önemli olan bilginin doğru kullanılması. Hayatı hakkın da sorumluluk, inisiyatif almak öğretilmeli. Çünkü bedelini ödeyen insanlar, sonuçları düşünerek hareket eder.
 • Cinsellik konusunda konuşmaktan kaçınmayın. Aileler konuşmazsa çocuklar, cinsellikten utanmayı öğrenirler.
 • Cinsel ilişkinin özel olduğu ve fiziksel bir ihtiyaç olduğu mesajı verilmeli.
Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Ergen Psikologu Orhan Gümüşel, ergenlik döneminde meydana gelen hormonal değişimin yorgunluğa neden olduğunu belirtiyor: Ergenlik döneminde cinsiyet hormonlarıyla birlikte başka hormonlar da devreye giriyor. Kızlardaki östrojen erkeklerdeki testesteron, etkisi çok kuvvetli sert hormonlardır. Bu nedenle çok fazla enerji ihtiyacı ortaya çıkar. Gümüşel, ergenlikle birlikte üç önemli değişim yaşandığına dikkat çekiyor: "Cinsel, düşünsel ve duygusal gelişim yaşanıyor. Bunların cinsiyet özellikleri de var. Burada en önemli nokta, cinsiyet denince akla seksin gelmesi. Cinsiyet faktörü seksten ibaret değil. Kadın ve erkeklerin konuşurken beyinde kullandıkları merkezler bile farklı. Kadınlar beynin iki yarıküresini erkekler ise birini kullanıyor. Bu nedenle kadınların sözel bellekleri daha iyidir." Gümüşel, çocukluk ve ergenlik döneminde cinsel rollerin şekillendiğini belirterek "Bu dönemlerde yaşanan duygusal aksamalar olabiliyor. Bunlar da cinsellikle ilgili gelişimi ve doyumu direkt etkiliyor" diyor

Kendi kendine rahatlama

Psikolog Orhan Gümüşel, ergenlik döneminde mastürbasyon hakkında şu bilgileri verdi: Mastürbasyon, ergenlik çağında evrensel bir rahatlama yolu. ABD'de yapılan araştırmaya göre; 15 yaşındaki erkek ergenlerin yüzde 80'i, 20 yaşındakilerin yüzde 9O'ı mastürbasyon yapıyor. Kız ergenlerde 15 yaşında bu oran yüzde 17, 20 yaşında ise yüzde 30'a iniyor. Bu dönemde çocuklar odasına uzun süre kapanmak ya da banyoda uzun süre kalmak ister. Bu kendi kendine rahatlamaya çalıştıklarının işareti olabilir. Bu duruma çok fazla önem ve anlam yüklememek gerek. Rahatlama rüya görmek şeklinde de olabilir. Eğer cezalandırılırsa suçluluk, cinsel doyumsuzluğa neden olur.

Erkekler arasında rekabet var

Gümüşel, cinsel rollerin belirlenmesinde etkili faktörleri şöyle anlatıyor:
 • Gençlerde en önemli şeylerden biri beden algısı. Kişinin kendini tanımlaması, özgüveninin gelişmesiyle çok ilgili. Cinselliğin farkına varılırken sosyal öğrenmeler çok önemli. Çevre, cinselliğin bir utanç olarak algılanmasına neden olabilir.
 • Otoriter ailelerde cinsel değişim üzerine konuşulmuyor. Cinsellik üzerine konuşmak ayıplanıyor. Paylaşımcı ailelerde ise yaşanan değişimin doğal olduğu mesajı veriliyor.
 • Çocuklar önce anne ve babalarını model alırlar. Babanın olmadığı durumda kız çocuktaki risk, kendini güvende hissetme ihtiyacı nedeniyle kendinden yaşça büyük insanlarla flört etme eğilimidir. Erkek çocuk da kendine modeli dışarıda arayacaktır. Bu model, suça eğilimi olan ve kaba kuvvet kullanılan kişiler olabilir. Ya da erkeklerde anneye aşırı bağlılığın etkisiyle feminen davranışlar görülebilir.
 • Annenin olmadığı durumda ise çocukların daha öfkeli ve korkularının fazla olduğu gözlenmiş.
 • Ergenlik döneminde akran gruplarıyla cinsellik üstükapalı değil açıkça konuşuluyor. Cinsel kimlik oluşurken sorunları aşmada akranlar olumlu rol oynuyor. Ancak rekabet duygusu sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Erkek çocuklar cinsel organlarının boyutuyla ilgili rekabet içine girebiliyor. Bu, cinsel güçsüzlük korkusu yaratabilir. Ailelerin çocuğu iyi yönlendirmesi gerek. Erkeklerde cinsel organın boyutuyla ilgili endişelerin ortaya çıkmasında bu dönemdeki rekabet duygusunun önemli etkisi var.


Kendinizi test edin

Sağlıklı ve mutlu cinsel yaşamın formülü: Şikayetleri dikkate almak ve sorunlarını partnerine anlatmak. Aşağıdaki testleri çözüp cinsel doyumunuz hakkında önemli ipuçları elde edebilirsiniz

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi Direktörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, cinsel doyumunu değerlendirmeyi sağlayan Erkek Cinsel Doyum Ölçeği ve Kadın Cinsel Doyum Ölçeği hazırladı.

Soruları "Evet" ve "Hayır" diyerek yanıtlayınız:

Erkek Cinsel Doyum Ölçeği

 • Cinsel yönden kolay uyarılırım
 • Eşimle olan cinsel beraberliğimi tatminkar buluyorum
 • Eşimin veya kendi cinsel organıma dokunmak beni rahatsız etmez
 • Ön sevişme sırasında cinsel organım sertleşir
 • Cinsellik dışında eşime sevgi ve şefkat hissederim
 • Erken cinsel boşalmayı nadiren yaşarım
 • Cinsellik olmasa da eşimin vücuduna sarılmak bana zevk verir
 • Eşimle cinsel yaşamım değişikliklerle doludur
 • Cinsel ilişki esnasında boşalmak erken olduğunda boşalmayı geciktirebilirim
 • Cinsel birleşme sıklığına değil kaliteye önem veririm
 • Cinsellik esnasında yaptıklarımdan sonradan hiç tiksinti duymam
 • Çözülme döneminde eşimi hemen terk etmem

Kadın Cinsel Doyum Ölçeği

 • Cinsel yaşama ilgisizlik duymam
 • Cinsel yönden kolay uyarılırım
 • Önsevişmeye ayrılan zaman bana yeterli geliyor
 • Eşimle sevişmekten kaçınmam
 • Sevişme esnasında cinsel organımda ıslaklık olur
 • Eşimin veya kendi cinsel organıma dokunmaktan zevk alırım
 • Cinsel beraberlik sırasında kendimi kasmam
 • Eşimle cinsel yaşamım tatminkardır. Değişikliklerle doludur
 • Cinsel ilişki sırasında doruk doyuma ulaştığımı hissederim
 • Eşimin sevgi ve şefkatle yaklaşımı cinsellik olmasa da bana zevk verir
 • Cinsellikte sıklığa değil kaliteye önem veririm
 • Çözülme döneminde eşimi terk etmem

Değerlendirme, hem kadınlar hem de erkekler için geçerlidir.
 • Evet yanıtı 6’dan az ise profesyonel yardım almalı
 • Evet yanıtı 6-9 ise orta derecede cinsel doyum
 • Evet yanıtı 9-12 ise ileri derecede cinsel doyum

Kaynak:
*************************************
Ergenlik Ve Cinsel Danışmalık , Eğitim
Ergenlerde Cinsel Gelişim
Ve Mastürbasyon

 
Ergenlik, hem ergen hem ebeveyn için birçok bakımdan zor bir dönemdir. Bu dönemde kız ve erkek çocukların hem bedenlerinde hem de sosyal yaşamlarında birçok değişiklik olur. Hormonların değişimi, ergenin bedeninin erişkin bir kadın veya erkek olarak şekillenmesini sağladığı gibi, cinsel konulara ilgisini de arttırır. Sosyal davranışlarında da cinsiyetine uygun değişiklikler görülür.
Cinsel davranışlar özel ve gizli olduğu için, yetişme çağlarında, başka insanların cinsel yaşamını görerek cinselliği öğrenemeyiz. Çocuklar cinsellikle ilgili sorular sorduğunda, erişkinler rahatsız olur ya da nasıl cevap vereceğini bilemez.
Oysa özellikle cinsellik konusunda en doğru eğitim, çocuğa merak ettiği anda doğru bilgiyi sağlamaktır. Birçok ülkede, cinsel eğitim ilkokullarda  başlamaktadır. Elbette her yaşta verilmesi gereken bilgilerin niteliği ve biçimi farklı olacaktır. Ayrıca her çocuğun bilgi gereksinimi aynı değildir, yaşları aynı olan çocukların gelişim düzeyi farklı olabilir.

Çocukluktan Ergenliğe Geçiş Ve Cinsellik Ne Şekildedir?

Çocuklarının ergenlik dönemine girmesi, ebeveynler açısından da birçok zorluk ve kaygı yaratır. Erişkinler her zaman olduğu gibi çocuklarını korumak isterler, ama ergen artık koruma davranışlarını aşırı bir tepkiyle reddetmekte ve kendi kararlarını kendisi vermek istemektedir. Öte yandan, kendi ayakları üzerinde durabilen bir erişkin bireyin yetişme çağlarında giderek daha fazla inisiyatif alabilmesi gerekli ve istenen bir özelliktir. Hemen tüm ailelerde bu dönemde iletişim sorunları yaşanır, bazen bu sorunların aşılabilmesi için bir aile terapistinin danışmanlığı gerekebilir. Aslında ergenliğin yalnızca çocuk için değil çevredeki erişkinler için de bir davranış değişikliği gerektirdiğini, bu anlamda bir geçiş dönemi olduğunu söyleyebiliriz. Ergenlik öncesi yıllarda, ebeveyn ile çocuk arasındaki iletişim iyi kurulduysa, bu dönemin sorunları daha kolay atlatılacaktır.

Ergenlik Dönemindeki Gençler Cinsel Bilgileri Ne Şekilde Edinirler?
 
Ergenler çoğunlukla kafalarındaki soruların yanıtlarını ebeveynlerinden değil, arkadaşlarından, kitaplardan ve internetten ararlar. Bu döneme kadar, evde cinsellik konuşulmadıysa, ergen artık bu konuda ebeveynleriyle konuşmayacaktır. Erişkinlerin cinsellik konusunda bilgilendirme girişimlerini de genellikle geçiştirecek ve büyük olasılıkla bunları zaten bildiğini söyleyerek reddedecektir. Erişkinlerin "biz onunla arkadaş gibiyizdir, bana her şeyini anlatır" inancı da cinsellik söz konusu olduğunda pek geçerli olmayacaktır. Unutmamalıyız ki, biz dolaylı mesajlarımızla ona cinselliğin kişiye özel ve gizli olduğunu öğrettik. Bizim için küçük olsa da, kaygılarımız olsa da, şimdi o da büyüdü ve kendi cinsel yaşamını kendine saklamak en doğal hakkı.
Oysa ergenin cinsel ilgisindeki artışı gözleyen ebeveynler, onun cinsel yaşamında atacağı adımlardan kaygılanmakta, bu konuda kendini koruyabilecek durumda olup olmadığını bilememektedir. Elbette ki çocuklar için olduğu gibi ergenler için de doğru cinsel bilgilerin ebeveyn veya yakın çevredeki erişkinlerden alınabilmesi, merak edilen zamanda tüm soruların doğru bir şekilde yanıtlanabilmesi çok iyi olurdu. Örneğin cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsel taciz ve tecavüzden korunma, istenmeyen gebelikten korunma yollarını erişkinler kadar ergenlerin de mutlaka bilmesi gerekir.
Ergenlikte Cinsel Yaklaşım Ve Tutum Gençlerde Daha Çok Ne Şekilde Olmaktadır?
 
Ergen ve genç erişkinlerin cinsel davranışları, genellikle tam bir cinsel birleşmeden çok öpüşme, sarılma, sürtünme şeklindeki cinsel etkinliklerden oluşur. Bu cinsel davranışların da cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve gebelik riski oluşturabileceğini bilmeleri, kendilerini korumaları açısından çok önemlidir. Birçok kişi, cinsel birleşme olmadan da gebe kalınabileceğini, cinsel birleşme dışındaki etkinliklerde de hastalık bulaşabileceğini iyi bilmemektedir.Cinsel eğitim ve danışmanlık, çocukluktan itibaren yaşam boyunca kişinin gereksinimlerine uygun şekilde verilmeli ve sürdürülmelidir.
 Ergenlikte Cinsel Eğitim Ne Şekilde Verilmelidir?
Birçok ülkede olduğu gibi, ilk ve orta öğretim okullarında cinsel eğitim verilmesi, ergenin temel cinsel bilgileri doğru öğrenmesini sağlayacaktır. Bu eğitimin tüm okullarda yaygınlaştırılması, ders saatlerinin arttırılması, eğiticilerin yeterli sayıda ve nitelikte olmasına da bağlıdır. Çocukların ve ergenlerin, cinsel içerikli sorularına doğru yanıt alabileceği kişilere ulaşabilmeleri çok önemlidir. En yakın çevrede bulunan erişkinlerin, ana, baba ve öğretmenlerin cinsellik eğitimi ise, çok uzun vadeli bir süreçtir. Bugün bazı eğitim fakültelerinde, öğretmen adayları diğer konuların yanı sıra cinsel sağlık eğitimi verme donanımı da kazanmaktadır. Toplumun cinsel eğitim açığı düşünüldüğünde, bu eğitici eğitimi yetersiz olmakla beraber, çok olumlu bir adımdır.
Çocuk için en uygun bilgi kaynağı olabilecek ana babaların eğitimi, yıllar gerektirdiğinden, bugün eğitim ve sağlık alanında çalışan profesyonellerin cinsel konularda danışmanlık yapması uygun bir çözümdür.
Genç Kızlarda Ergenlikte Cinsel Gelişme Ve  Bilmesi Gerekenler

Ergenlik kızların yaşamı açısından vücutlarının küçük bir kız çocuğundan kadın olmaya doğru değiştiği zamandır. Bunun yanında ergenlik dönemi sonunda vücudunuz bebek yapabilecek özelliklere sahip olur. Ergenliğe giriş için kesin bir zaman yoksa da genel olarak kızlar 9-13 yaş arasında ve erkeklerden daha erken ergenliğe girerler. Bu nedenle yaşamın bu döneminde kızlar - erkekler kendilerini yakalayıncaya kadar- birkaç yıl erkeklerden daha uzun ve daha olgundurlar.
Göğüsler Ve Memelerdeki Gelişim, Değişim
Kızların çoğunda ergenlik göğüslerin büyümesi ile başlar. Göğüslerinizin büyüdüğünü meme uçlarının birisinin veya her ikisinin üzerinde küçük ve hassas bir kabarıklık meydana gelmesi ile fark edersiniz. Bu kabarıklık birkaç yıl içinde giderek büyüyecektir. Başlangıçta bir göğüs diğerinden daha büyük olabilir ve bu durum bazen göğüsler son şeklini alıncaya kadar sürebilir. Göğüsler gelişmeye başlayınca sutyen takma ihtiyacı duyarsınız. Bazı kızlar sutyeni ilk kez giydiklerinde heyecanlanırlar, çünkü bu kadın olmaya doğru ilk adımdır! Bununla birlikte bazı kızlar (özellikle arkadaşları arasında ilk kendileri sutyen taktığında) utanabilir. Sizin ilk sutyen giymeniz toplum içinde büyümüş muamelesi görmenize neden olacak ve onlar açısından bu durum utanma konusu değil sizin büyümenizden dolayı gurur konusu olacaktır.
Genital Bölgelerdeki Tüylenmede artış
Ergenlikle birlikte genital bölgede (bacaklarınızın arasında) yumuşak tüyler görünmeye başlayacaktır. Bu tüyler daha sonra sık ve kıvrımlı hale gelecektir. Genital bölgedeki tüylenme ile birlikte kol altlarında ve bacakların üzerinde de tüyler görünecektir. Bir çok kadın bu tüyleri temizlemektedir. Bu işlemin tıbbi bir nedeni yoktur - tamamen kişisel seçim konusudur. Tüylerden kurtulmaya karar verirseniz  klasik ağda veya lazer epilasyon yöntemlerini kullanabilirsiniz.
Vücut Şekli Değişimi
Zamanla kalçalarınız genişleyecek, beliniz ise daralacaktır. Vücudunuz karın, kalça ve bacaklarınızda yağ depolamaya başlayacaktır. Bu gelişme normaldir, çünkü böylece kadın vücuduna özgü çizgiler meydana gelmektedir.
Kollarınız, bacaklarınız, elleriniz ve ayaklarınız vücudunuzun geri kalan kısımlarına göre daha hızlı büyüyecektir. Vücudunuzun geri kalan kısımları kol ve bacaklarınızdaki büyümeyi yakalayıncaya kadar kendinizi biraz biçimsiz (hantal) hissedebilirsiniz.
Genç Kızlarda Cilt Değişimleri
Deri ergenlikle birlikte daha yağlı hale gelir ve daha çok terlediğinizi fark edersiniz, çünkü ter bezleri de büyümeye başlamıştır. Derinizi her gün temizlemeniz gereklidir. Bunun yanında koku ve ter ıslaklığını önlemek için deodorant veya ter etkisini azaltan spreyler kullanabilirsiniz. Derinizi temiz tutma çabalarına rağmen yine de yüzünüzde sivilceler olacaktır. Bu sivilceler akne olarak isimlendirilir ve ergenlik dönemindeki hormonların yükselmesine bağlı olduğundan normal kabul edilir. Bütün ergenlerde şu veya bu zamanda akne olacaktır. Akneleriniz çok şiddetli ise bir doktora danışmanızda yarar olabilir.
Adet Görme Düzeni (Menstürasyon) ve Adet Hijyeni
Kızların çoğunda 9-16 yaş arasında menstürasyon (adet kanması) periyodu başlar. Ergenlik döneminde yumurtalıklarda(overler) dişi döllenme hücreleri (ovum) olgunlaşır bu hücreler cinsel birleşme ile kadın iç genital organlarına ulaşan erkek döllenme hücresi (sperm) ile karşılaşırsa hamile kalınır ve bebek meydana gelir. Bu sırada bebeğe hazırlık olarak rahim (uterus) iç yüzeyinde kan hücrelerini de içeren kalın bir tabaka oluşur. Eğer ovum sperm ile karşılaşmazsa uterustaki hazırlık gereksiz hale gelir ve bu doku adet kanaması olarak vaginadan dökülür. Menstürasyon Periyodu her ay benzer kanamanın olması ile karakterizedir. Bir kız çocuğunda menstürasyonun başlaması artık hamile de kalabileceği anlamına gelir.
Menstürasyon periyodu sırasında çamaşırlarınızın kirlenmemesi için temizlik pedi veya tampon kullanmanız gereklidir. Bazıları ped, bazıları ise tampon tercih ederler. Tampon ilk kez kullanılırken gevşemeli ve tampon yavaşça vajinaya itilmelidir. Günümüzde kızların çoğu mini pedleri tercih etmektedir. Menstürasyon periyodu genellikle 3-7 gün sürmekte ve daha sonra 1-2 gün renksiz bir kanama devam edebilmektedir. Bu normaldir. Periyod dışında kanama başlarsa çocuk hekimine başvurmanız gereklidir.
Normal menstürasyon periyodu sırasında yüzmek, ata binmek, veya jimnastik yapmak gibi normal aktivitelerinizden vazgeçmenize gerek yoktur. Tam tersine örneğin egzersiz krampların ve menstürasyona bağlı diğer rahatsızlıklarınızın azalmasına yardım edebilir.
Menstürasyonun başlangıç döneminde bir çok genç kız daha sonraki kanamalarının tam zamanında olacağını düşünürler, fakat nadiren böyle olur. İlk yıl (belki daha uzun süre) içinde menstürasyon siklusu takvime uymaz, bazen 3 hafta gibi kısa süre içinde bazen ise 6 hafta gibi uzun bir sürede kanama olabilir. Bir süre sonra siklus düzene girecektir ve kızların çoğunda her 3-5 haftada bir menstüral kanama olacaktır. Siklus düzenli hale geldikten sonra da hastalık, stres altında kalmak, ağır egzersiz, yetersiz beslenme veya bir şeylere çok sinirlenmek gibi durumlarda menstürasyon aksayabilir. Doğal olarak bütün bu nedenlerin yanında menstürasyon gecikmelerinde hamile kalınmış olabileceği akla gelmelidir.
Bazı çocukların menstürasyon kanamaları diğerlerinden daha ağır olabilir. Fakat üzülmeyin, sağlığınızı etkileyecek kadar kanama olmaz. Vücudunuzda 5 litre kan vardır ve menstürasyon sırasında ancak 50-100 ml kan kaybedersiniz. Bununla birlikte gerçekten ağır bir kanamanız olabilir (günde 6-8 ped değiştirmeniz gerekebilir), bu durumda çocuk hekiminizle görüşmenizde yarar vardır.
Menstürasyon periyodu sırasında, öncesinde veya sonrasında aşağıdaki yakınmalar görülebilir:

·         Kramplar
·         Karında gaz birikmesi
·         Göğüslerinizde hassasiyet veya şişkinlik
·         Baş ağrısı
·         Kendini kötü hissetme ve huzursuzluk gibi ani duygusal değişiklikler
·         Depresyon
Yukarıdaki bulgular şiddetli olduğunda çocuk hekiminizle görüşmeniz gereklidir. Çok kez kramplar ve diğer yakınmalarınız hafif olur ve onları kontrol etmek kolaydır. Çocuk hekiminiz kendinizi daha iyi hissetmeniz için size bazı ilaçlar ve egzersiz tavsiye edecektir. Aşağıdaki bulgulardan birisi olduğunda ise mutlaka çocuk hekiminize başvurmanız gereklidir.
·         Menstürasyon periyodunuzda hastalık gibi bilinen bir neden olmaksızın ani değişiklik olması
·         7-10 günden fazla süren çok ağır kanama olması
·         Periyodlar arasında kanama olması
·         Menstürasyon başlangıcından sonraki dönemde iki günden fazla süren şiddetli karın ağrısı olması
·         Hamile kaldığınız düşüncesi
Menstürasyon siklusunuzla ilgili herhangi bir şeyin yanlış gittiğini düşünüyorsanız; Çocuk hekiminiz ilk değerlendirmeyi yapacak ve gerekiyorsa infeksiyon veya başka sorunlar için bir kadın-doğum uzmanına girmenizi önerecektir.
Ergenlikte
Mastürbasyon Ve Cinsellik
Özellikle ailenin cinsellikle ilgili tutucu paradigmaları varsa, ergen mastürbasyon ardından suçluluk duyar. Cinsellik doğal bir ihtiyaçtır. Mastürbasyun ancak yemek içmek gibi zorunluluk değil seçimlik bir ihtiyaçtır. Cinsel enerji sadece cinsellikle boşalmaz. Dans ederek ya da arkadaşlarla yapılan çeşitli faaliyetlerle de boşalabilir. Mastürbasyon bir çok cinsel davranıştan biridir. Ve her insanın yaşamında cinselliğin rolü ve cinselliğe verdiği önem farklı olacaktır. Ergene yapılabilecek açıklama, bunun doğal olduğu ancak kişiye özel olduğunun da vurgulanması gereklidir.
Çok fazla mastürbasyon yapan ergenler için;

 • Acaba yeterince enerji harcamıyor mu?
 • Arkadaş ilişkileri iyi değil mi?
 • Mutsuz mu?
 • Çok mu yalnız kalıyor ?
 • Sosyal etkinlikleri az mı? gibi sorulara yanıt aranmalıdır.
Mastürbasyon yapmak ergenin yaşamındaki başka boşlukları doldurabilir. Özellikle dış dünyadan izole ise, sosyal ilişkilerinde problem yaşıyorsa mastürbasyonu yoğun olarak yapabilir. Ancak çok ve az kavramının göreceli olduğu unutulmamalıdır.

Kaynak:
*************************************

Kaynak:

*************************************

Kaynak:

*************************************
 

Hiç yorum yok: